De där funktionerna TS nämner tror jag att varenda systemkamera som finns idag har. Jag skulle kunna följa ovanståendes exempel och säga "Pentax K100D", men det tillför nog inte så mycket
Men såhär: Alla digitala systemkameror idag uppfyller era krav. Alla har ett antal automatiska program, likväl som möjligheter att ratta manuellt och lättåtkomliga inställningar för vitbalans, ASA/ISO-tal och allt möjligt annat sånt. Alla har autofokussystem som är fullt tillräckliga för normala amatörfotografer (med detta menar jag inget nedsättande - jag räknar mig själv dit - utan bara att vi inte, typ, fotar extremt snabba sportbilder eller så). I stort sett alla kommer med likvärdiga objektiv i det standardmässiga nybörjarpaketet - En 18-55 "normalzoom", vilket går från hyfsad vidvinkel till lite lagom tele. Och tycker man det är ett för dåligt omfång på objektivet så har alla kamerasystemen möjligheten att köpa huset för sig och ett kralligare zoomobjektiv - säg ett 18-200 eller liknande - separat. Så: Det finns ingen orsak att utifrån kravlistan välja bort något märke.
Det som kvarstår är två (nog så viktiga) punkter - Pris och hanterbarhet. Priserna rullar runt med modellnumrena - För några månader sedan, när jag köpte min Pentax K100D, så var den billigast i klassen. Nu har de gått upp en modell (numera heter "amatörmodellen" K200D, med förvisso ett lass förbättringar), så nu ligger de ganska dyrt. Just nu verkar snarast Sony vara billigast, men vänta en vecka så kan säkert det också ändrats. Priserna ligger generellt (för ett nybörjarpaket enligt ovan) på någonstans i intervallet 4500-7000 pixadoras.
Hanterbarheten är helt ävvla omöjlig at ge råd om, och där är egentligen enda rådet att faktiskt gå till en butik och känna på kamerorna. Det handlar om hur kameran känns i handen, om den är lagom stor till händerna, om knapparna sitter där fingrarna hamnar naturligt...osv. Det är naturligtvis en personlig aspekt - JAg vet folk som vägrar de nya Canon-kamerorna för att de är för små och ger dem kramp i händerna, medans andra (med mindre labbar, får man gissa) är lyriska. En annan aspekt är vad man är "van vid". Jag köpte en Pentax därför att den känns rätt för mig - Reglagen känns naturliga, symbolerna är begripliga, informationen i sökaren känns precis rätt - men så har jag å andra sidan kört med Pentaxkameror sedan jag överhuvudtaget började använda en systemkamera. Min kompis fattar inte alls varför jag valt Pentax, eftersom den ju har alla knappar på fel ställe jämmfört med hans Nikon...vilket då är märket han har fotat tusentals bilder med de senaste 15-20 åren. Osv. Och är man inte inkörd på ett kameramärke från början så finns det bara ett sätt att ta reda på vilket som känns bäst, och det är att gå och känna på dem.