Forum Kroppsligt - Känsliga rummet
Varje medlem är ansvarig för sina inlägg.
  • Cipralex, biverkningar

    Sön 3 okt 2010 15:59 Läst 3405 gånger Totalt 2 svar
    Sön 3 okt 2010 15:59

    Jag har ätit Cipralex sen i Juli jag har fått jättejobbiga biverkningar.
    Jag är jättetrött, har diarré och ingen matlust. Kommer dessa gå över eller ska jag byta????

    Hos Prisjakt jämför du pris på barnprodukter!
  • Tor 21 okt 2010 05:25 #1
    Anonym skrev 2010-10-03 15:59:45 följande:
    Jag har ätit Cipralex sen i Juli jag har fått jättejobbiga biverkningar.
    Jag är jättetrött, har diarré och ingen matlust. Kommer dessa gå över eller ska jag byta????
    Hej! Jag började sj med Cipralex för 1 månad sen....d första 2 veckorna mådde j rätt så bra då j visserligen fick d i kombination med insomningstablett samt ångestdämpande medicin sobril. Under den 3.e veckan kom alla slags möjliga biverkningar..som illamående, tappad matlust....jobbiga ångestattacker som kommer å går fortf. Svårighet m sömnen etc etc.....Hur har u det med sömnen?? Sover u bra på medicinen?

    MvH A
  • Tor 21 okt 2010 13:06 #2

    Jag började med cipralex i maj och åt dom till för en månad sen....gick upp 16 kg...kände mig instängd i mig själv och kunde knappt köra bil...var även skittrött.....Oftast är det så att går inte biverkningarn över på ca 8 veckor blir man inte av med dom...min erfarenhet i alla fall...lycka till

Annat innehåll