Min femåring kissar på sig med flit
Min femårige son som varit helt torr i halva sitt liv har börjat kissa på sig för att han helt enkelt inte orkar gå på toa säger han. Det händer aldrig ute eller på dagis men hemma.
Han leker och vill inte avbryta leken trots att han dansar runt och åmar sig av kissnödighet och så är det försent.
På natten kissar han inte ner sängen utan vaknar och går på toa om han behöver, så det är inget fysiskt bakom. Han känner bara inte för att gå på toa, det har han berättat.
Jag har pratat om det, bett snällt och blivit irriterad, men nej. Han måste byta byxor många gånger dagligen.
Idag kom vi överens om att han skulle få ett klistermärke på kvällen om han inte kissat på sig på dan. Han blev glad och tyckte det lät kul. Hoppas det funkar.
Har ni övriga tips?