Forum Psykologi - Kropp & själ
Varje medlem är ansvarig för sina inlägg.
  • Sertralin 5 veckor hjälp

    Tis 19 jun 12:52 Läst 1787 gånger Totalt 2 svar
    Tis 19 jun 12:52

    hej! jag har ätit sertralin i 5 veckor och har fortfarande mkt starka biverkningar och är minimalt bättre. tappar hoppet om att vändningen ska komma. är det nån som känner igen?
    efter ca 1-2timmar då jag tagit tabletten är biverkningarna som värst. har ett högtryckande känsla i huvudet, det ilar och kryper i nerverna, domnar i händer, dimsyn och mår väldigt illa. har inte sovit utan sömntabletter på dessa 5 veckor. men känner mig fortsatt mkt trött och samtidigt speedad. jag kan liksom inte somna in eller ens slumra till. jag tror att min ångest är bättre och att de allra mörkaste tankarna e mildare. har svårt att komma upp och ut då mina ben domnar o värker och krampar. 
    Har ring till min läkare men han ringer inte upp.
    vad ska jag göra?!

  • Tis 19 jun 18:34 #1

    Låter som du behöver en justering i dosen.

  • Anonym (Usch)
    Visa endast
    Sön 24 jun 23:30 #2

    Skittabletter!! Hjälpte mig inget ska förutom att ge mig sjuka sömnsvårigheter och otäcka utsättningssymptom.. Håll dig undan dom där om du kan!

Logga in
Bli medlem
Medlemsregistreringen är tillsvidare avstängd mellan 00:00 och 07:00. Vänligen återkom senare.

Innehåll

Innehåll

Svara i tråden...

Innehåll