Skärmtid är ett ständigt aktuellt ämne i dagens samhälle. Det gäller skärmtid för både vuxna och barn, och många jobbar för att aktivt minska sin skärmtid. Men i den värld vi lever i idag är det inte helt lätt.
Många sitter vid en skärm på jobbet, man scrollar på telefonen när man åker buss eller tunnelbana och när man kommer hem, ja då är det rätt gött att lägga sig på soffan och scrolla eller titta på tv.
Så mycket skärm bör barn ha – enligt myndigheten
Även barn utsätts för skärmtid, både i skolan och på fritiden. Men enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer bör barn endast exponeras för skärm max en till tre timmar per dag, beroende på ålder.
Barn 2–5 år bör max använda skärm en timme per dygn. För barn 6–12 år gäller 1–2 timmar per dygn och barn 13–18 år max 2–3 timmar, skriver myndigheten på sin hemsida.
Men hur gör föräldrar i verkligheten? Hur löser de skärmtid och skärmbegränsning för sina barn?
Föräldrar delar – så gör vi med barn och skärmtid
I Familjelivs forum diskuteras ämnet för fullt och föräldrar delar med sig av hur de sköter skärmtid för sina barn.
"Jag är skitdålig på det där. Mina ungar sitter för mycket vid dator och skärm. Inget jag bråkar med dem om.", skriver en förälder.
"Min son har speldagar. Han får varje vecka välja vilka dagar han vill spela (ipad, mobil, dator, sak samma) De dagarna får han exempelvis spela innan middagen eller efter middagen. Det brukar bli ett par timmar. Han har 3 eller 4 speldagar. De övriga 3 eller 4 dagarna får han inte spela alls. De dagarna behöver man inte ens fundera på det, och man slipper tjatet eftersom det ju inte är speldag och han vet det.", skriver en annan.
"Mina barn är hyfsat små än så länge, men vi har helt enkelt sett till att det inte finns så mycket roligt att göra på skärmar. Vi har inga streamingtjänster, förutom en som man får titta på via min dator om man är hemma sjuk.", förklarar en annan förälder.
"Har en treåring och hon får ingen ensam skärmtid alls. Hon får sitta korta stunder tillsammans med oss bara.", skriver en annan.
"Vi har nog hela tiden (sen barnen intresserade sig för tv/Ipad) lite för lätt hamnat i ”bekvämlighetsfällan”, det är ju skönt när de sitter där. Så då blir ju lite ångest över om man inför begränsningar att man själv måste leka mer med barnen. I höstas hade vi en lång period när barnen lekte oerhört mycket och de var väldigt ointresserade av skärmar. Sen blev det vinter och det blev en kraftig ökning av skärmtiden.", skriver ytterligare en förälder.
"Vi har ingen direkt regel kring detta då det fungerar bra ändå, just nu i alla fall.
De spelar en stund efter skolan, alternativt tittar på lite film och det känns helt ok att slappna av så efter en aktiv dag. Oftast leker de en stund ute när vi kommer hem också eller inne på sitt rum.
Helgerna är det lite mer spel på, men i takt med att det blir mer o mer kul att vara ute så blir det automatiskt mindre spel tid inne.", berättar en annan förälder.







