Smarta knepet på solsemestern – spara pengar varje dag

Publicerad: 15 juli 2025, kl. 11:40
Sparknepet som funkar på semestern. Foto: Oscar Olsson/TT Henrik Montgomery/TT

På sommaren åker många barnfamiljer på solsemester, men det är ingen hemlighet att priserna har gått upp. Ny avslöjas dock ett oväntat sparknep på semestern!

Efter ett långt år av vintermörker och tuffa arbetsdagar är solsemestern viktig för många svenskar. Under sommaren vill man inget hellre än att ligga på en solstol med en kall dryck eller en glass i handen.

Men har man barn kan det både vara krångligare att resa och prislappen för semestern kan bli riktigt dyr. 

Familjesemester med barn blir dyrare

En ny jämförelse från Zmarta visar att svenska semestervanor blivit betydligt dyrare under de senaste tio åren. Den största ökningen gäller charterresor. 

Hur mycket semestern kostar beror i hög grad på vilken typ av resa man väljer. Många barnfamiljer föredrar charterresor eftersom det är enkelt, bekvämt och allt finns samlat på ett och samma ställe. Men just den bekvämligheten har ett högt pris.

Jämförelsen från Zmarta visar att en familj med två vuxna och två barn i snitt betalar drygt 40 000 kronor för en vecka med charter. Samtidigt som en campingvecka kostar bara kostar 7 714 kronor. Där ingen av alternativen inkluderar mat.

Vill man hålla nere kostnaderna är camping den klart mest prisvärda semestern. Visserligen har priserna för campingplatser ökat, men bränslekostnaderna har sjunkit, vilket gör bilsemestern billigare totalt sett.

– Campingplatserna har blivit dyrare, men å andra sidan har kostnader för drivmedel gått ner. Du kan få fem campingveckor till samma pris som en charterresa. Och som barn har du ju då även närhet till andra barn att leka med, säger Ola Söderlind.

Foto: Christine Olsson/TT

Ekonomens sparknep på semestern

Det är inte bara flygresor och hotell som blivit dyrare, utan även mindre köp som glass kostar mer i dag. 

– Matpriserna har ökat, det känner vi alla i plånboken, och så även glassen. Jag räknade lite innan jag kom hit och jämförde priserna på multipack och singelförpackning hos en av de stora glassleverantörerna. Så kan man faktiskt få ner det till halva priset, berättar Magnus Hjelmér från ICA-banken i Nyhetsmorgon

För att spara in på sådana kostnader har Hjelmér ett tips som kan göra strandvistelsen lite billigare, nämligen att köpa pinnglas i en stor förpackning och ta med glassen i en termos.

– Det är ett fantastiskt bra knep, säger Magnus Hjelmér.

LÄS MER: