Ciara Zelmerlöw flyttar in hos Läckberg – efter skilsmässan
Ciara och Måns Zelmerlöw går igenom en tuff skilsmässa. Nu spenderar Ciara tiden hemma hos Camilla Läckberg tillsammans med sina barn.
Våren 2025 kom beskedet att Måns Zelmerlöw och Ciara Zelmerlöw skiljer sig – efter nio år som par. Detta på grund av saker som enligt Ciara ska ha hänt i relationen.
MISSA INTE: Hanna Hedlund och Pernilla Wahlgren splittras – efter alla år
Måns Zelmerlöw och Ciaras kris
Redan under Under 2024 började många spekulera om att någonting allvarligt hänt mellan Måns och Ciara, detta efter att Ciaras avföljt sin man på Instagram. Paret gick sedan ut i media och berättade att de hade problem i relationen.
– Just nu kämpar jag och min fru för att hålla ihop vår relation. Det är svårt och blir inte lättare av att det spekuleras vilt om allt möjligt i media och på sociala medier, sa Måns till Aftonbladet i maj.
Paret spenderade några månader isär och sedan hittade de tillbaka till varandra. Under sommaren 2024 sågs de semestra tillsammans med barnen både i Sverige och utomlands. Under hösten köpte Måns en vingård i Skåne och paret beslutade sig för att flytta till Sverige, efter att ha bott i England i nästan 10 år.
MISSA INTE:Hanna Hedlund och Pernilla Wahlgren splittras – efter alla år

Parets besked om skilsmässa – hårda anklagelser mot Måns
Trots att relationen såg ut att vara tillbaka på banan kom alltså beskedet om en skilsmässa i mars 2025. Måns bekräftade då att han ansökt om skilsmässa via sin presskontakt. Uttalandet väckte starka känslor hos Ciara, som valde att berätta om situationen från sitt perspektiv i ett inlägg på Instagram.
I inlägget riktade hon flera hårda anklagelser mot Måns, som bland annat handlade om droger. I efterhand har Måns bekräftat att han haft problem med missbruk under relationen.
– Det är så vanligt i min bransch, så det blev svårt att inte testa. Trots att jag vet att jag har en beroendepersonlighet, har han sagt till Göteborgs-Posten.
MISSA INTE: Måns Zelmerlöw erkänner missbruk – efter Ciaras anklagelser
Camilla Läckbergs helg med Ciara och barnen
Under den svåra tiden har Ciara fått stöd från en hel del vänner, bland andra Camilla Läckberg. Strax efter beskedet om skilsmässan reste Camilla ner till Ciaras hem i Skåne för att ta hand om sin vän.
"Blev en snabb utryckning till Skåne för att stötta en vän. @ciarajzelmerlow. Första gången i Staffanstorp!", skrev Camilla då på Instagram.
Nu har vännerna träffats igen, denna gång i Camillas hus "Villa Lumos". Även denna gång berättade Camilla om mötet på Instagram.
"Avslutar veckan hemma i Enskede. Men största delen av veckan har tillbringats på Lumos med brokig, underbar, storfamilj. Mitt i en jobbig situation har Lumos varit en trygg och kärleksfull fristad. Jag och @charlielackbergmelin har lagat mat, tårar har varvats med skratt, jag har haft min första lektion i hur man blåser hubba bubba bubblor, och varje vrå av huset har använts för kurragömma. Tack älskade Lumos för att du altid ger lugn och fristad när det som bäst behövs."
Även Ciara delade ett inlägg på sociala medier med ett ihopklipp av stunder från helgen.
MISSA INTE: Bianca Ingrossos bråk med Carl Philip – hårda orden: "Kaos"
LÄS MER: