Matskribenten Lotta Lundgren har synts i flera olika tv-program genom åren. Hon har bland annat synts ihop med sin partner, Erik Haag, som hon blev tillsammans med under inspelningen av "Landet brunsås". Därefter gjorde de populära "Historieätarna" ihop.

Relationen dem emellan blev offentlig, och innan dess skilde både Lotta och Erik sig från sina dåvarande partners.
– Det jobbiga var väl inte att vara i offentligheten. Det jobbiga var att liksom bryta upp en familj. För att man var tokig i en annan, och inte kunde vara kvar i sin gamla relation, sa Lotta Lundgren när hon gästade podcasten "TV-fabriken".

Idag driver Lotta Lundgren podcasten "Jordkommissionen" tillsammans med Tove Nilsson, även hon matskribent.

Under våren 2025 syntes Lotta Lundgren och Erik Haag i Kanal 5-programmet "Noll stjärnor" där paret ses besöka olika restauranger och hotell med just noll stjärnor i betyg.

Just nu syns de inte i något eget tv-program. Däremot kan man ibland se Lotta Lundgren i andra tv-program, däribland "Nyhetsmorgon" på TV4.
Nyligen gästade hon morgonprogrammet för att prata om och testa olika köttbullar, och då dök hon hon upp i en helt ny look!
Hon har nämligen gått från att vara brunett till att bli blondin. En snygg, ny och fräsch höstlook på Lotta Lundgren helt enkelt!