Sanna Lundell, 46, och skådespelaren Mikael Persbrandt, 61, har varit ett par i 20 år. Tillsammans har de barnen Igor, Lo och Fox. Sanna har även dottern Olga från sin tidigare relation med Wille Crafoord.

Så träffades Sanna och Mikael
Sanna och Mikael träffades redan 2005 i Sandhamn och det sa klick vid första ögonkastet. Till Femina har Sanna tidigare berättat hur deras första möte var:
– Det var verkligen kärlek vid första ögonkastet. Jag fattar inte själv hur jag ens kunde bli så där. Det var en blixtförälskelse. Jag kunde inte värja mig, det gick inte att hindra.
Hon fortsätter berätta att ho tror att Mikael föll för henne för att hon var så oimponerad av vem han var.
– Jag tror att han, rent krasst, tyckte att jag var ganska snygg. Haha. Nä, men han föll nog för att jag var väldigt oimponerad av allt. Oimponerad av honom. Det finns ibland en omedelbar, nästan magnetisk, förståelse mellan människor som levt med dysfunktionella föräldrar. Förutom att han inte har syskon är våra bakgrunder lika som bär. Våra inre barn hittade varandra och tog varandra i handen. Det fanns, och finns, något helande i det
.jpg)
Sanna och Mikaels stormiga relation
Deras relation har varit upp och ner under åren, och det har mycket att göra med Mikael Persbrandts tidigare missbruk.
– Vi hade många pauser även om vi inte kände något behov av att proklamera det för omvärlden. Fram till att Micke fick sin diagnos 2014, han är bipolär och behandlas nu för det, hade vi en ganska sporadisk relation, har Sanna Lundell tidigare sagt till Amelia.
Sanna om Mikael som pappa: "Jag är ensam"
Varken Sanna eller Mikael delar med sig speciellt mycket om sitt privatliv i det offentliga, särskilt sparsamma är det rörande kärlekslivet. Men nyligen tog Sanna bladet från munnen och berättade om sin upplevelse kring deras relation. Det är i sin podcast "INTE DIN MORSA", som Sanna driver med Ann Söderlund, som hon berättar att hon fått rodda med stora delat av mammalivet ensam.
Men det hela började med ett meddelande Sanna fått på sin Instagram, där en följare skrev att hen provoceras av att Sanna inte delar med sig av sitt kärleksliv med Mikael Persbrandt.
”Jag saknar att du inte visar mer av din relation. Unga tjejer tror att livet ska vara såhär som du speglar det på insta – att man ofta går runt själv i många situationer och gör allt själv i sällskap med sin mobil. Många följare är 20-25 år yngre utan pojkvän och barn och de glömmer/har inte förmågan att skaffa pojkvän och barn om de matas med trend om ensamma kvinnor och mammor som ofta syns utan man. Att du eventuellt har en partner eller haft en passionerad relation och skaffat barn tänks inte in, vilket dagens unga förlorar på.”, lyder meddelandet enligt Hänt.
Det följaren syftar på är att hen tycker Sanna visar upp ett ensamt liv tillsammans barnen, utan en man. Vilket Sanna inte håller med om.
– Jag är ensam och jag tycker det är väldigt underbart!, säger Sanna i podden och fortsätter:
– Jag tänker för unga människor är väl det jättetoppen och visa: Jag har fyra barn – jag har baske mig i stort sätt gjort deras barndom på egen hand i mångt och mycket. Och det har varit underbart. Och jag rekommenderar varmt kvinnor som känner för att skaffa barn utan man – just do it!

"Roddar runt mitt liv jävligt mycket själv"
Vidare berättar Sanna att hon tror att många reagerar på detta sätt eftersom man har ”extrema perfektionskrav” på sina relationer idag, och att pappan till ens barn ska vara ”perfekt”.
– Hon tycker väl jag inte bidrar till att få unga tjejer till att skaffa barn eftersom jag inte visar upp min relation, och hur mycket min eventuella partner gör för att jag ska kunna rodda runt mitt liv. Det ärliga svaret är: Nej, men jag roddar runt mitt liv jävligt mycket själv. Jag är tyvärr i mångt och mycket en sån här som gått på passionerade karlar och mer eller mindre oduglingar. Som en summering, jag kanske är gjord av ett annat virke. Jag har också en medberoendeproblematik som ni alla känner till vid det här laget. Men jag lider verkligen inte av att rodda, säger Sanna.
– Jag vill bara säga till alla: ”Ni missar något, skaffa en jävla unge det är det bästa som hänt i mitt liv!”,