23-åriga artisten Lancelot Hedman Graaf startade sin musikkarriär i duon Lance & Linton, tillsammans med vännen Linton Calmroth. Hösten 2021 gjorde Hedman Graaf debut som soloartist och har sedan dess skrivit flera singlar och släppt en EP. Drygt ett halvår senare debuterade han i Melodifestivalen, där han landade en sjätteplats i sin deltävling.
Den 25 juli 2023 gjorde Lancelot debut på Sollidenscenen och i Allsång på Skansen, i programmet genomförde han låten "Natten" och fick hela publiken vagga i takt.
Tokhyllades efter sin medverkan
Mamman Magdalena Graaf delade stolt sonens prestation på Instagram och passade på att tacka för alla fina meddelanden som inkommit i hennes inkorg om Lancelots medverkan i SVT:s folkkära tv-program.
"SÅ STOLT!! Vilket ögonblick, vilken kärlek..Min begåvade lilla gosse. Kan knappt förklara den enorma ljudvåg av känslor och beundran. Sprängfylld, toppfylld av ALLT".
Kommentarsfältet fylldes snabbt med hyllningar och kärleksfulla ord.
