För att få vardagen att fungera. När det gäller att till exempel vara hemma med ett sjukt barn, hämta och lämna barn till skola eller fritidsaktiviteter, ordna med barnens matsäck eller gå på föräldramöten är det mammorna som tar betydligt större ansvar än papporna. Mammorna tror inte de är ensamma i sin situation. En klar majoritet, åtta av tio, av Sveriges mammor anser att det generellt sett är mammorna som tar störst ansvar för barnen i det svenska samhället.
- Målsättningen är att det ska vara jämt uppdelat mellan mig och min man, men efter vårt tredje barn blev det svårt att stå fast vid det eftersom jag inte gick tillbaka till jobbet mellan barnen. Jag blev verkligen familjens projektledare. Jag var hemma och han jobbade heltid. Det är viktigt att dela på föräldraledigheten, i bland är det bra att tvinga sig själv att dela på ansvaret, säger Villemo Linngård Oksanen 34, trebarnsmamma från Älvkarleby.
När det kommer till att ta ut föräldraledighet är mammorna också överrepresenterade. I åtta av tio familjer uppger mamman att det var hon som var hemma större delen av föräldraledigheten med det senaste barnet. I var fjärde familj var mamman hemma hela föräldraledigheten och i en av tio familjer var föräldrarna hemma halva tiden var. I endast två procent av de svenska familjerna var pappan hemma större delen av föräldraledigheten.
Den tydliga snedfördelningen av föräldraledigheten bekräftas av att 25 procent av mammorna tycker att deras förhållande blivit mindre jämställt sedan de fick barn. Överlag är jämställdhet lågt prioriterat när föräldraförsäkringen ska fördelas i familjen. Endast åtta procent av Sveriges mammor anser att jämställdhet är en avgörande faktor för hur hon och hennes partner delar upp föräldraledigheten. Den klart viktigaste faktorn är ekonomiska faktorer (58 procent) samt hur arbetssituationen ser ut (55 procent). Den tredje största faktorn är praktiska skäl, till exempel att barnet ammas (41 procent). Västerbotten har den största andelen (19 procent) föräldrar som säger sig dela helt lika på föräldraledigheten. Möjligtvis är det ett gemensamt beslut som ligger bakom den höga siffran då andelen föräldrar som tillsammans beslutar om fördelningen av föräldraledigheten är högst i landet här. Halland är det län som är mest ojämlikt i fördelningen, där är det endast sju procent som delar lika på föräldraledigheten. Det är också det län där andelen mammor som säger att de tog ut hela föräldraledigheten själva är högst (32 procent). Motsvarande siffra i riket är 25 procent.
Ladda hem
Enligt mammorna är det de som är hemma mer och tar ett klart större ansvar för barn och hem än vad papporna gör, men det är få som skulle vilja att deras partner var hemmapappa. Över hälften (52 procent) skulle inte alls vilja det. Knappt två av tio mammor (18 procent) är positiva till att deras partner skulle vara hemmapappa.
– Det är nog många män som skulle vilja vara hemmapappor men jag tror inte att de får tillfälle att tänka på det eftersom det förutsätts att de inte ska vilja det. Många pappor skulle nog passa jättebra att vara hemma mer med barnen än vad de är, säger Ellen Wright 33, mamma från Göteborg.
Hemmafrutrenden fortsatt stark
Resultatet som presenterades i Sverige-Mamman 2010 visade att sju av tio svenska mammor då ville vara hemma mer med sina barn. Årets resultat visar att denna trend håller i sig. Nästan hälften (45 procent) av Sveriges mammor skulle vilja vara hemmafruar om de hade möjlighet. Knappt fyra av tio har inget intresse alls av att vara hemmafru. Sju av tio anser samtidigt att det svenska samhället inte accepterar kvinnor som har valt att vara hemmafru. Precis som resultatet i Sverige-Mamman 2010 visade så är det fortfarande främst de yngre mammorna som vill vara hemmafruar. I åldersgruppen 18–29 år vill 53 procent vara hemmafru. Bland dem som är i åldersgruppen 30–44 år sjunker siffran till 40 procent.
– Jag tror att hemmafruidealet har blivit glorifi erat. Det kan låta skönt att vara hemma på heltid men för mig skulle det kännas fel att inte hjälpa till att försörja min familj. Dessutom är det viktigt att inte göra sig för beroende av sin man. Jag vill kunna stå på egna ben och kunna försörja mina barn själv om det skulle behövas, säger Susanne Mickelsson Sparv 29, tvåbarnsmamma från Rättvik.
Sverige-mamman 2011 Läs hela rapporten (PDF)