Camilla Läckbergs kärlekshälsning till Simon – inför alla

Publicerad: 14 feb. 2025, kl. 15:35
Foto: FREDRIK SANDBERG /TT Claudio Bresciani/TT

Camilla Läckberg och Simon Sköld har varit tillsammans i mer än tio år. Nu riktar Camilla en kärleksförklaring till Simon i ära av alla hjärtans dag.

När Camilla Läckberg, 50, och Simon Sköld, 37, blev tillsammans 2014 var det många som höjde på ögonbrynen. Anledningen till att en del ifrågasatte relationen är att det skiljer sig tretton år mellan Camilla och Simon. 

Camilla om osäkerheterna med Simon: "Vältränad..."

I efterhand har Camilla har varit ärlig med att hon stundvis känt sig osäker i relationen med Simon, just på grund av ålderskillnaden. 

– När jag träffade Simon så krockade mina ”issues” med Simon som ju är väldigt atletiskt, väldigt vältränad. Och jag hade väldigt stora osäkerheter kring det. Men jag tog faktiskt upp det med honom, sa hon till Femina och fortsatte:

– Då sa han: ”Men om jag hade velat vara ihop med en 25-årig fitnesstjej så hade jag väl varit det? Jag vill vara ihop med dig”. Och det kom så från hjärtat, det svaret, att det har jag alltid burit med mig. 

Simon och Camilla tillsammans 2015. Foto: Maja Suslin/TT
Simon och Camilla 2025. Foto: Claudio Bresciani/TT

Simons relation med barnen

Trots ålderskillnaden verkar det som att Camilla och Simons kärlek fortsätter att blomstra. Två år efter att de blev tillsammans välkomnade de nämligen dottern Polly, och Simon har också kommit nära Camillas tidigare barn MejaWille och Charlie

I en intervju med Expressen 2022 berättade Camilla att hon och Simon har olika syn på barnuppfostran, men att de kompletterar varandra bra. Framförallt är Simon mer strikt än vad Camilla är. 

– Han är mycket strängare än vad jag är. Han är ganska gammeldags sträng. Uppför man sig inte får man sitta på rummet tills man uppför sig, och så. Jag gillar det och jag tycker det är bra. Jag tyckte att jag var ganska sträng, men han är faktiskt striktare. Men han är kärleksfullt strikt, han är inte scary strikt, berättade Camilla då och fortsatte:

– Simon tycker att jag är betydligt mer curlande än vad han är, men jämfört med många andra är jag inte speciellt curlande. Det har alltid varit min största fasa att få bortskämda barn. Det skulle ju kunna bli en risk i mitt fall med tanke på vår livssituation, så skulle det kunna bli så. Men jag har alltid krävt att de ska jobba och jobba extra, så det har de fått göra, sommarjobbat och allt sådant där. Så att jag har väldigt svårt för det här med curling, säger hon.

Camilla Läckberg. Foto: Claudio Bresciani/TT

Camilla Läckbergs kärlekshälsning till Simon: "Tokig"

Camilla har inga problem med att hylla sin make offentligt. I ett nytt inlägg på Instagram visar hon nämligen upp en bild som på paret tidigt i deras relation.

Under bilder uttrycker hon också några väl valda ord till maken.

"Min Valentine. Han står ut med min virrighet, älskar mig i både noppig pyjamas och galaklänning, är lika impulsiv och fläckvis tokig som jag, han älskar även mina barn som om de var hans, han bombar mig med kärlek varje dag, han ger mig trygghet och äventyr på en och samma gång. Han är helt enkelt bäst!! Grattis på Alla Hjärtans dag."

LÄS MER: