Adoptera direkt i barnets hemland Ryssland?
Hej! Jag är helt ny i adoptionsvärlden. Jag befinner mig i Ryssland sedan ett halvår tillbaka. Jag och min pojkvän har tänkt att göra en provrörsbefruktning. Vi vet förstås inte om det kommer att fungera.
Till saken hör att jag snart fyller 43 år, så det kan bli svårt. Jag födde en son för ett år sedan - inte samma pappa jag är tillsammans med nu - graviditeten var besvärsfri och han föddes med den allra bästa hälsa, och moderkakan var som hos en artonåring sa barnmorskan. Men han glömde bort att andas när han sov i vår säng på BB. Han dog i PSD.
Nyligen fick jag missfall efter att ha blivit gravid "naturligt". Men även om vi får ett barn genom provrörsbefruktning är vi intresserade av att adoptera. Det finns så många hemlösa barn och eftersom vi har resurser, vilja och kärlek skulle vi gärna vilja adoptera.
Min pojkvän är ryss så vi kommer absolut att hålla kontakten med hemlandet. Jag reser gärna till Ryssland minst en gång om året. Efter att halvår här har jag insett att det kommer att bli svårt att bo här, och då skulle det nog inte vara möjligt att även adoptera om vi får ett biologiskt barn, rent ekonomiskt.
är det naagon som känner till hur det fungerar att adoptera direkt i barnets hemland? Har jag som svensk medborgare rätt att få adoptera i barnets hemland utan att begära om tillstånd i Sverige först?