• Ung kvinna

    Behöver liten spjälsäng,tips önskas desperat!

    Vi bor litet och behöver en spjälsäng som är typ max 55 cm bred, den vi har nu är nåt sånt, men det är ingen riktig spjälsäng utan mer som en vagga.

    Vår 8månaders son har börjat ställa sig upp där och hålla i sig med en hand! Han kan lätt ramla över kanten, så nu måste vi hitta på en lösning.

    Typ alla spjälsängar är 60 cm breda.
    Tror ni man kan såga sängen på nåt sätt? eller vad sjutton ska man göra?

    Vi vill ju ha spjälsängen brevid våran säng...

    Tacksam för tips!

  • Svar på tråden Behöver liten spjälsäng,tips önskas desperat!
  • Eddiebaby

    Hej! Ett tips kan kanske vara IKEA deras spjälsängar är 55 breda, lite mindre än andra. Nackdelen med dem är dock att de vad jag vet inte har någon modell där man kan sänka långsidan, om man nu vill det.

  • zelda71

    Har Ikeas Diktad, den är inte så stor och det går att sänka ena sidan. Den är jättefin.

  • Ung kvinna

    Men är inte ikeas sängar 60 cm breda, och bäddmåttet är 55 cm brett?

    Det får verkligen inte vara över 55cm yttermått.

  • vivianne

    Har inte sett någon så smal - kanske ni kan leta begagnat och liet äldre. Möjligtvis resesängarna passar, de är ju smalare. Ett annat alternativ, om ni äger en såg och en borrmaskin, kanske är att köpa IKEAs billigaste (så gör det inte så mycket om det inte blir så fint) och såga av "en spjäla" på kortsidorna innan ni monterar den. Det hade funkat på vår spjälsäng (som dock inte är en IKEA-säng). Sängbottnen måste också storleksanpassas men det kan väl inte vara så svårt.

    Vi har spjälsängen vid fotändan av vår säng och det funkar jättebra men där är väl inte mer plats antar jag...

Svar på tråden Behöver liten spjälsäng,tips önskas desperat!