• jezzi79

    Bältros, någon som vet hur det smittar?

    Min svärmor har fått bältros i ansiktet, nu undrar jag om någon vet hur detsmiitar och hur länge. Vi ska nämligen åka på semester tillsammans och vi har en dotter 6 ½ mån. Undrar om det är så smittsamt att farmor inte kan följa med?

  • Svar på tråden Bältros, någon som vet hur det smittar?
  • Emelie Tt

    Smittar inte alls. Däremot är det samma virus som vattkoppor, och om ert barn inte haft det kan bältrosen utlösa det.

  • miniGrynet

    Ja, ditt barn eller nån annan kring farmor kan inte få bältros, men däremot den som inte haft vattkoppor kan få det av farmor.
    Och det smittar ju i luften.

  • jezzi79

    Någon som vet hur det smittar från farmor till barn? Och smittar det när blåsorna torkat ut, hittar ingen info om detta.

  • BROCCOLLI

    Kolla på smittskyddsinstitutet (tror jag det heter)

  • miniGrynet

    Smittar genom luften... andning, hosta, nyser.

    Står en hel del på vårdguiden oxå.

  • ika1975

    Jag fick bältros när sonen var knappt ett år gammal. Tre veckor senare fick han vattkoppor. Så bältros smittar nån som ej haft vattkoppor med vattkoppor, men man kan aldrig bli smittad med bältros genom att vara nära nån som har vattkoppor eller bältros.

  • jezzi79

    ika1975: Smittade du fastän att blåsorna torkat ut, för jag läste att nånstans att de inte smittar då. Eller läste jag fel?

  • jagälskarallaminabarn

    Hej där!

    Jag och min bror hade vattkoppor samtidigt när vi var små. När kopporna nästan torkat ut ville våra farföräldrar ändå komma trots att våra föräldrar tyckte det var olämpligt med tanke på risken för bältros. Tydligen kunde inte farmor och farfar hålla sig ändå. Följden blev att farmor fick bältros. Hur det är när kopporna väl torkat ut helt vågar jag inte svara på, hoppas någon annan kan säga det!

    M V H Ulrika

  • miniGrynet

    Ring sjukvårdsupplysningen, då får du ju ett svar på en gång.
    Lättare att prata med nån som man kan fråga oxå, så slipper du oroa dig.

    Dom kan ju svara på det där om torra blåsor eller inte. Lycka till!

  • meya

    Så här sa de till mig idag på sjukvårdsrådgivningen: En med bältros kan smitta nån med vattkoppor med inte tvärtom...
    Så jag skulle inte åka!

Svar på tråden Bältros, någon som vet hur det smittar?