Får man sätta in braskamin i radhus/parhus?
Någon som vet om det finns några regler för sådant?
Någon som vet om det finns några regler för sådant?
När jag bodde i radhus så var det flera som hade satt in iaf.....så där fick man väl det tydligen men det kanske kan skilja sig från ställe till ställe?
fler?
Det beror på var man bor. Kolla med stadsbyggnadskontoret.
puff
Reglerna är olika i olika kommuner. Du måste höra med din kommun, men rent allmänt låter det olämpligt i så tät bebyggelse. Risken finns också att grannar kommer att klaga på röken och ni då får eldningsförbud. Många har ju allergier och astma, och kan bli jättesjuka.
Hej! Vi bor i kedjehus och så finns det även radhus runtomkring! Vi har också varit sugna på att skaffa det för vi har sett att några andra hus har det. Så när de eldar luktar det väldigt, men det borde ju alla få ha i såfall! Så det vi har hört är att man får sätta in kamin men det är inte säkert man får använda den Knäppt egentligen! Men nu har vi snart ev ett nytt hus på G, med öppen spis som man får använda
Vi bor i kedjehus och har oxå funderat på att sätta in braskamin, men vi har hört från grannar att de bara får elda typ 6 gånger/år . Det känns inte som så stor mening då.... Kolla med din kommun, det kanske är andra regler där du bor.
Japp, det beror på i vilket län du bor....här får vi det... men det krävs bygglov
vi bor i ett parhus, vi fick bygglov att sätta in en braskamin....men man ska elda "Fint".
Alltså ingen blötved, papp o annat som sväratar o skitar ner
O skorsten bör sitta 1 meter över hustaket
*svärtar*