• Einnej

    Fler som bröd har möglat för innan utgångsdatum?

    ...innan utgångsdatum? Har råkat ut för detta 2 ggr nu. Det ena dagen efter inköpet och det andra nu 4 dagar innan utgångsdatum. Har aldrig varit med om det innan, bara ifrån Polarbröd.

    PrälanVete första gången och nu 100% fullkorn.

  • Svar på tråden Fler som bröd har möglat för innan utgångsdatum?
  • Vitvå

    Japp, ett antal gånger.
    Har ringt och klagat varenda gång. Och dessutom fått rikligt med ersättning..

    Så ring och klaga. de ska minsann veta att deras produlter (i vissa fall) inte håller måttet.
    Det borde alla göra varje gång de får dåliga varor!!

  • Einnej

    Redan gjort, hehe Men visst blir man äcklad. Första gången det hände tänkte jag på mögel så fort jag såg deras logga, tiden gick och jag började köpa deras produkter igen, men det här va nog sista gången.

  • Prillan73

    Det är ju rätt varmt i vårt land nu.......

    Tips är att ha bröd i frysen o bara ta fram så mycket man ska ha....det tinar ju rätt fort !

    Japp,jag har oxå råkat ut för att brödet börjar mögla innan bäst-före-datum.....

  • Vitvå

    Jag fick ganska ofta mögel på mitt Finax(?)bröd...höll på att spy ner hela köket.
    Svaret jag fick var att de aaaaaldrig hört talas om något liknande och att det var konstigt att det hände hos just mig..

    Jag aktar mig noga för polarbröd om jag inte ska äta det samma dag eller frysa in och ta en bit i taget. Har varit med om mögel på det också...

  • Einnej

    Varmt... här är det precis under 20 grader så inte kan det vara det som gort att brödet möglat. Har legat i ett skåp också i sin påse, huuu vidrigt är det iallafall.

  • Vitvå

    Tilläggas bör att jag förvarar allt bröd på samma sätt, sommar som vinter och får aldrig mögel på annat bröd än just dessa..

  • Einnej

    Grejen är den att det var när jag skulle som ni säger, frysa in det som jag upptäckte det. Hade inte haft det i så många dagar så jag tänkte, ähhh kan ju lägga det i frysen istället, men det blev soporna.

  • Hardrocker

    Inte på mat bröd men därimot korv bröd, ett x antal ggr! inte så trevligt på utflykten precis :(

  • Lilja84

    för mig möglar aldrig brödet för tidigt och då missköter vi vårt bröd .. det ligger typ i solen hela dagen och påse är halvt som halvt tillsluten ..

    Men jag köper aldrig bröd som inte är bakad eller upptinat samma dag som jag köper det .. köper aldrig bröd på tex söndagar .

    Vårt bröd brukar mögla 2-3 dagar senare än vad det ska .. däremot brukar brödet vara torrt som fnöske när det är utgångsdatumet.

    men det värsta var mitt eget fel .. jag hade köpt bröd och faktiskt lagt det i en brödlåda .. kom på att brödet låg där 3 veckor senare .. brödet var ganska grönt och luddigt


    Livet kan ge dig skit ibland , men då plockar man upp det och slänger det i soporna
Svar på tråden Fler som bröd har möglat för innan utgångsdatum?