Era billiga matrecpt???! Pliiiiis!
Ska skriva ihop en veckomatsedel idag och vill pressa ner veckans matkostnader. Vill ha tips på gärna god och billig mat!!!! Skriv gärna hela receptet om det är ngt "ovanligare"
Tack på förhand!
Ska skriva ihop en veckomatsedel idag och vill pressa ner veckans matkostnader. Vill ha tips på gärna god och billig mat!!!! Skriv gärna hela receptet om det är ngt "ovanligare"
Tack på förhand!
Tonfisk blandas med krossade tomater, lite grönsaker, vitlök och valfria kryddor. Kokas i fem min. Serveras till pasta. Vill man lyxa till det lite kan man ha i fetaost .
Verkligen billigt och snabbt!
Bra idé tack! *antecknar*
man kan göra rätt mycket av det man har hemma redan, gäller att kolla förråden!
Men jag tycker om att göra röror av krossad tomat. med mycket vitlök, kryddor (tex basilika, salt, peppar, timjan, ngn örtkrydda eller kanske ngn buljong) och gott. sen kan man lägga i vad man har hemma; musslor på burk, tonfisk eller vad det nu kan va. parmesan och pasta till, slurp!
man kan oxå göra hamburgare av kikärtor och baka hamburgerbröd till, billigt och skitgott!
tomatröra var det visst fler än jag som gör ;)
stuvade mackaroner o steckt falukorv =)
Goa soppor kokade på god buljong och stoppa i nudlar och grönsaker vad ni tycker om!
Köpa fryst hel kyckling och kör in i ugnen, blir massa god mat och billigt som 17!
Gratinera falukorv i ugnen med lök och tomater. Servera med spagetti!
Matjessill, kokt potatis med gräddfil, alltid gott i värmen!
Min speciallinssoppa som alla tycker är jättegod och vill ha receptet på... jag hittade på den som "snabbmat" en gång när det var bråttom och jag skulle fixa nåt att äta till våra nyanlända långväga gäster innan vi gick ut på stan. Jag hade ordnat en hyfsat avancerad middag tills senare på kvällen. Det blev en total överraskning när gästerna berömde soppan mer än middagen! De ville ha receptet och sen blev den en återkommande middag hos dem!
4 portioner
3 dl röda linser
8 dl vatten
2 buljongtärningar
1 burk krossade tomater
2 gula lökar, grovhackade
2 morötter i slantar
5 stora vitlöksklyftor, pressade (jag brukar ha i upp till 10 st men sen är jag galen i vitlök också...)
Lite olivolja - rapsolja är billigare och funkar också men smaken blir bättre med olivolja
Kryddor efter behag, jag brukar ta tex rosmarin och timjan
Salt och peppar.
Lägg allt i en kastrull och koka i ca 20 minuter. Rör i botten lite då och då. Smaka av och tillsätt ev. mer salt och peppar. Servera med bröd och ost. Mättande, gott, nyttigt och billigt!
*Kycklinggryta på kycklingfilé, burksvamp, paprikastrimmel, lök, cocosmjölk och sambal oelek (alt chilisås) Serveras med pasta eller ris.
*Köttfärslimpa med hackad ättiksgurka och fetaost. Stek i ugnen tillsammans med rotfrukter.
*Bruna bönor med stekt bacon
*Enkel rislåda med ris, brynta benfria kotletter och sås (hollandaise, bearnaise, curry, grädde med chilisås eller precis vad som helst) Man kan ha i ananas, ost, tomater, gröna bönor etc om man vill och har hemma.
*Fläskpannkaka
Paj är också billig mat om man väljer en billig fyllning. Pajdeg på margarin, mjöl, salt och lite vatten. Tryck ut i form, nagga och förgrädda 10 minuter. Fyll med tex säsongens grönsaker, pressad vitlök och och strimlad bacon, och häll över en äggstanning på 3 ägg och 3 dl mjölk samt salt och peppar. Man kan ju variera fyllningen med köttfärs och lök eller kassler och broccoli eller grönsaker och grillad kyckling i bitar osv osv osv.
Potatis är billigt och så gott i alla varianter! kokt, råstekt, bakad, riven och stekt (rösti), mos, haselbackspotatis, gratäng (billigt och mättande och om man gör den på mjölk även nyttigt!) och så har man något enkelt tillbehör som stekt falukorv eller bräckt kassler eller stekt Alaska Pollock eller köttbullar eller köttfärssås eller fiskbullar eller vad som helst som inte är dyrt.
Till maten har man säsongens grönsaker i en sallad eller rostade om det är rotfrukter.
Tror faktiskt jag knåpat ihop denna veckas middagar nu, men den som vill får gärna fylla på med sådant billigt man kan ta nästa vecka