Recept med 5 dl gräddfil??
J0 åker på landet å inge kul att slänga mat.
Ska bjuda på middag i morgon och undrar om någon har något tips vad jag kan göra medgräddfilen?
J0 åker på landet å inge kul att slänga mat.
Ska bjuda på middag i morgon och undrar om någon har något tips vad jag kan göra medgräddfilen?
Sill, potatis och gräddfil kanske?
Vad ska ni äta?
Gör en mjuk pepparkaka till kaffet...
korv stroganoff kanske
Blanda till en krämig sallad med krabbfish, tonfisk och musslor (eller inte) och de grönsaker du tycker passar till. Gör sedan en dressing till, jag gjorde min med gräddfil och hamburgerdressing! :) Det blev jättegott!
En snabblagad tzatsiki och den är jättegod.
5 dl gräddfil
1 riven gurka
6 pressade vitlöksklyftor
salt och peppar
Efter att du rivet gurkan låt saften rinna ur.
Antingen i en sil eller på ett hushållspapper.
Blanda ner gurkan i gräddfilen,pressa ner vitlöken.
Peppra och salta efter smak.
Låt stå och dra i kylskåp.
Enkelt och gott
Ät med bröd och en god sallad.
Eller köttbit eller kyckling.
Men sallad är ett måste
Å va förslag!! Tack!!!
Cheesecake med gräddfil
Ett recept ur Guldkorn
Kvantitet:
6-8 portioner
Beskrivning:
Ingredienser:
100 g pepparkakor
100 g digestivekex
100 g rumsvarmt Svenskt Smör
400 g philadelphiaost
2 ägg
1 dl socker
2 tsk vaniljsocker
ev. 1 tsk rivet citronskal
5 dl Gräddfil
1/2 dl socker
1/2 dl rostad flagad mandel
Instruktioner:
Sätt ugnen på 150°. Krossa pepparkakor och digestivekex. Blanda detta med smöret. Tryck ut massan i en form, cirka 24 cm i diameter. Grädda i mitten av ugnen i 15 minuter. Låt svalna och höj ugnstemperaturen till 225°. Blanda samman ost, ägg, socker och vaniljsocker samt rivet citronskal. Bred ut det över kakan och grädda i 20 minuter.
Tag ut kakan och stäng av ugnen. Rör samman gräddfil och socker och bred detta över kakan när den svalnat något. Ställ in den i ugnen i 5 minuter och låt gräddfilen stelna. Strö över mandeln.
Fyllda pannkakor
Pannkakor kan man fylla med så mycket gott, här har vi valt rökt kött.
Det här behövs till ca 2 port:
1 1/2 dl vetemjöl
1 krm salt
3 dl mjölk
2 små ägg
1 1/2 msk flytande
margarin
Fyllning:
125 g kesella
1 1/2 msk gräddfil eller minifraiche
75 g hackat hamburgerkött eller rökt skinka
1-2 tsk riven pepparrot
salt
1 msk hackad gräslök
Klicka för större bild
Gör så här:
1. Blanda samman mjöl och salt i en skål. Tillsätt hälften av mjölken och rör ihop till en klimpfri smet. Tillsätt resten av mjölken och vispa ner äggen. Rör till sist ner flytande margarin.
2. Hetta upp stekpannan med lite matfett till första pannkakan. Häll ca 1 dl smet i järnet och grädda pannkakan på båda sidorna. Fortsätt tills smeten är slut.
3. Blanda samman kesella med gräddfil och tärnat kött. Smaksätt fyllningen med pepparrot och eventuellt lite salt och hackad gräslök.
4. Fyll pannkakorna med köttröran strax innan de ska serveras. Bjud gärna rårivna morötter till.
Stuvad slanggurka med dill och gräddfil
Portioner: 4?6 småportioner
Tid: 30 minuter
Ingredienser:
4 gurkor (sammanlagt cirka 500 g)
1 tsk salt
1 msk smör
1 hackad gul lök
1 msk vetemjöl
4 dl standardmjölk
1/2 dl gräddfil
1 tsk finhackad persilja
2 tsk finhackad dill
1. Skala gurkorna och skär dem i halvor på längden. Kärna ur dem och skär dem i centimetertjocka halvmånar.
2. Placera dem i en bunke, strö över salt och blanda runt. Låt stå i en kvart (det gör dem mindre beska).
3. Under tiden, hacka löken fint. Smält smöret i en stekpanna och stek lökhacket på medelgod värme under omrörning tills det blir mjukt och genomskinligt, det tar några minuter.
4. Strö över vetemjölet och rör om. Låt fräsa några minuter under omrörning tills redningen blivit ljusbrun.
5. Höj värmen till det högsta. Häll i mjölken pö om pö. Rör om hela tiden och låt den koka upp. Sänk värmen och sjud stuvningen i några minuter tills den tjocknat. Se upp på så att det inte bränns i botten.
6. Låt gurkorna rinna av i ett durkslag. Torka dem med hushållspapper. Släpp ner dem i stuvningen. Låt sjuda utan lock i cirka 10 minuter eller tills gurkbitarna blivit mjuka.
7. Rör ner gräddfil, persilja och dill. Smaka av med salt. Låt inte koka upp igen. Servera.
Fyllda gifflar
Ingredienser
Portioner: 18
75 g margarin
3/4 dl vatten (ljummet)
50 g jäst
3 dl gräddfil
2 ägg
1 tsk salt
1 msk socker
10 dl specialvetemjöl (ca)
FYLLNING:
9 skivor rökt skinka
2 dl riven ost
PENSLING:
1 uppvispat ägg
4 msk sesamfrö
Gör så här
Smält margarinet och blanda det med vattnet. Smula jästen i en bunke och rör ner margarinvattnet. Blanda med gräddfil, ägg, salt, socker och det mesta av mjölet. Knåda tills degen är blank och smidig. Låt jäsa övertäckt i 30 minuter.
Ta upp degen på bakbordet, knåda, dela den i 3 delar och kavla ut varje del till en rektangel. Dela varje i 3 fyrkanter. Ta ut 18 trianglar med en degsporre.
Skär skinkskivorna mitt itu, lägg en halv skiva skinka och lite riven ost på varje degbit, rulla ihop så att spetsen kommer under sist. Forma till gifflarna på en plåt och låt jäsa övertäckta i 30 minuter.
Sätt ugnen på 250°C.
Pensla med ägg och strö på sesamfrö. Grädda i 8-10 minuter. Låt svalna på galler under duk.
bärpaj
150 gr smör
1 dl socker
1 ägg
1½ dl vetemjöl
1½ dl grahamsmjöl
1 tsk bakpulver
Fyllning:
3 dl gräddfil
¾ dl socker
2 ägg
1½ tsk vaniljsocker
5 dl bär
Blanda ihop smeten. Häll den i en ambrosiaform och tryck upp kanter. Blanda ihop fyllningen
Och häll den i formen.
Grädda i 200 grader cirka 30-40 minuter.
POTATISSALLAD.
4 Portioner
500 g Potatis; kokta, kalla
2 Äpple; gröna, syrliga
2 Ättiksgurka
2 dl Gräddfil
2 msk Senap
1 tsk Salt
1 krm Vitpeppar
1 1/2 msk Purjolök; strimlad
1 msk Kapris
Skala potatisen. Skär potatis, äpplen och gurkor i tärningar. Skär purjolöken i fina strimlor. Blanda samman gräddfil, senap och kryddor. Häll såsen över potatis, äpple och gurka och låt stå kallt 3-4 tim.