Jag har bara vaga minnen av "Ballongen spricker" men tyckte programmet var mycket fascinerande när jag var liten och jag försöker minnas mer men kan inte. Jag letade lite info på nätet och läste att produktionen är från 1977 och har gått i repris någon gång under slutet av 70-talet eller början av 80-talet. SVt har inte kvar rättigheterna och kan därför tyvärr inte sända programmet igen.
Varje program av "Ballongen spricker" börjar med att zoomar in ett hus och helt plötsligt dyker en fågel och en ballong upp och fågeln skränar "Ballongen spricker" och pickar hål på den. Så snurrar huset runt och då är man inne i dockhuset.
Det handlar en flicka som är rädd om natten. Hon går in till sin mamma och pappa men de bär henne tillbaka till hennes säng. Det sker något slags "hokus pokus" så att flickan i ena stunden är utanför dockhuset och sen på något sätt byter skepnad och blir en docka??? Eller så för hon kommunikation utifrån med dockorna där inne. Minnena är vaga så jag vet inte riktigt vad som egentligen händer.
Jag tror att dockorna i dockskåpet får liv på natten men är vanliga dockor på dagen. Varje morgon har föräldrarna bråttom iväg till jobbet (och dagis). Flickan i röda hängselbyxor är alltid kissnödig. Hon har en liten bebislillebror som ofta skriker på natten.
Den gulorangea fågeln heter Dårpippin. Den är läskig eftersom den bara dyker upp ibland och säger konstiga saker. Fågeln kan trolla. Någon minns att fågeln sa så här: "Axar braxar lejontand, giv åt dockskåpet liv!"
Finns det någon som minns något mer om programmet?