Får man ingen A-kassa om man inte har barnet på dagis?
Vet inte hur jag och min sambo hade räknat men vi var iaf helt fel ute. Mina föräldradagar rök första året sen har jag tagit av sambons. Vi tyckte det skule vara lagom att låta dottern börja på dagis när hon var 1½ år. Men nu tog alla dagarna hastigt och lustigt slut, så jag får inga fler dagar från honom enligt försäkringskassan. Så det blev panik med att skaffa fram dagispapper, här där vi bor är det ca 3 månader väntetid.
Hade hört förut att det räckte med att ha barnet i KÖ till dagis för att få a-kassa men sen hörde jag av flera att man måste ha barnet PÅ dagis om man vill ha ersättning. Så nu har jag panik, kommer med andra ord att inte få ett öre på 3 månader eller kankse mer om dom inte kan få in henne nu!
Och ja, jag vet att vi vart sååååååå dumma som inte skickat in papprena för flera månader sen men vi har varit lata. Ni behöver inte påminna mig om det, räcker om nån har ett hum om hur det är!