• Den mysiga

    Bot för mollusker!

    Visste ni att Weleda har en salva som hjälper mot mollusker.
    Enligt min vän så har hon behandlat samtliga sina barnbarn med dessa salvor.

    Mollusker har min son haft i ca 6 månader.
    Tanten på bvc upplyste först om att de skulle försvinna efter 2-3 månader men senare då jag kom så sa hon bara att de kunde sitta mycket länge.
    Nu säjer min vän som jag fått låna salvan av att de kan sitta flera år.
    Min sons mollusker har hållit sig lugna och var bara en prick vid näsan i ca 1 månad och sedan kom 2 men nu senaste månaden eller 2 veckorna så börjar de komma lite på rygg , armar och i nacke.
    Jag har fått mycket ställen att smörja på men min vän sa att jag nog inte skulle behöva hålla på att smörja 2 månader.
    Efter ett tag ska de bara falla bort och blir inga märken!

  • Svar på tråden Bot för mollusker!
  • Pina80

    Hur ser igentligen en mollusk ut? jag har misstänkte att min son har de.. men jag vet inte riktigt hur de ser ut.. =)

  • zika

    De är som små knoppar som ibland har en liten "grop" i mitten
    Anja har massor under ena armen och lite på bröstet
    Enligt vårt bvc finns de oftast kvar upp till ett år men efter 2 år ska de vara borta. Bryr mig inte så mycket om dem och Anja störs inte av dem heller. Vår bvc tant sa också att om de börjar se infekterade ut så är det oftast tecken på att de är på väg att försvinna och det har stämt på Anja

  • bobolina

    min dotter hade en massa mollusker, detta är 18 år sedan..då fick vi jod av läkaren som vi pensla på...och vips var de borta..Molusker orsakas av ett virus...är sexullt överförbart(hos vuxna) smittar, men är ofarligt. Det kan klia ganska mkt.

  • Den mysiga

    Jag tycker min sons mollusker ser ut nästan som finnar men de är vitare. Jag ser ingen grop i någon av dem.
    Nu har de ju börjat spridas.
    Förut har han bara haft en under näsan men nu är de runt hela munnen, 2 under hakan, 2 på ryggen, en på bröstet, flera har kommit bak i nacken..

    Känns skönt att få bort det innan han börjar dagis så han inte smittar andra barn. Han störs ju inte av det men det är inte vackert heller.
    Boten är som sagt en enkel salva.
    Spännande blir det att se hur länge det tar tills de är helt borta.

  • Max mamma

    Ja jag har hört att WELEDA salva ska kunna ta bort mollusker,men har inte provat själv.
    Max hade många mollusker ett tag,men dom gick bort själv efter ca.1 år.
    Fick 1 själv åxå,den knipsade dr. bort när jag var där.

    WELEDA kan man bara köpa på hälsokost va?
    Är det en tjärsalva?

    Camilla

  • Den mysiga

    Max mamma: nej det är ingen tjärsalva. Den innehåller örter tror jag.
    På frp som vännen gav mig står det Heilsalbe men det finns kanske på svenska då detta låter som tyskt. Hon säjer ochså att det ska vara en homeopatisk salva.

  • Den mysiga

    den finns på hälsokost men tydligen bara på en affär här i Umeå trots att flera säljer Weledas produkter.

  • Den mysiga

    Nu har jag fått reda på att man måste själv ringa Weleda efter denna salva. Det brukar inte finnas sådant hemma i butik då det är sk medicinska sortimentet av Weleda.

  • Barbasöt

    Tror faktiskt inte att det finns någon salva som tar bort mollusker eftersom det är en virussjukdom som sitter i huden. möjligen kan väl antiinflammatoruska salvor minska besvären.

    infektionen kan sitta i 1-2 år och smittar genom kontakt ( syskon kompisar på dagis osv) det positiva är att när infektionen gått över är man livslångt immun. bättre då man är två än då man är femton eller hur

    många tycker att det blossar uppprecis innan det läker ut, så var det på min äldsta dotter

  • Den mysiga

    Barbasöt: Jaha alltid ska det vara någon som ej tror på det man håller på med. Det spelar ingen roll att man berättar att kompisen fått bort mollusker på samtliga sina barnbarn.
    Jag är iallafall glad att ha en salva att smörja med nu för då jag skulle smörja så ser jag ju att han har på så mycket olika ställen.
    Sedan så har jag tagit kort på molluskerna och hoppas kunna visa om ett tag en bild att de är borta!

  • Barbasöt

    den mysiga:
    hoppsan var inte meningen att trampa på i ullstrumporna på ömma tår. trodde bara att du VILLE ha lite synpunkter och som jag skrev:det kan ju minska symptomen.
    jag har inte provat salvan från Wileda och om de n kan hjälpa ditt barn är det ju toppen

  • Den mysiga

    antianflammatoriska salvor botar inte däremot så kan de göra huden tunn. Jag tänker då på cortison. Jag skulle aldrig ta cortison på min lille kille.

    Jag undrar dessutom vem som trampar på vems tår då en medicinsk salva från Weleda kan göra barnet kvitt från mollusker medans sk skolmedicinsk väg med cortison endast lindrar.
    Vem som helst borde förstå att man väljer den salva som verkligen fungerar.

  • Barbasöt

    Tänkte inte dunka skolmedicin i huvudet på någon men nu var det faktiskt inte kortison jag hade i åtanke.
    Och, helt ärligt, föredrar man alternativ medicin framför vetenskapligt dokumenterad medicin så är det helt ok för mig. Flera alternativmediciner ligger ju bakom skolmedicin. Jag försökte helt enkelt bara bidra men min erfarenhet av problemet men ska nu lämna din tråd ifred! Hrmpf

  • Den mysiga

    sedan så är det bättre att veta än att tro!!
    Vad jag ser det som är att denna salva fungerat i flera fall.
    Alternativ medicin är ofta väldigt väl beprövad.

Svar på tråden Bot för mollusker!