• Betty Boop

    Varning för falska Nordea-mail!

    Jag fick i dag ett skumt mail som såg ut att vara skickat från Nordea. Jag insåg direkt att det var fejk, men vet från tidigare erfarenheter här på FL att det finns godtrogna personer som kan gå på sånt. Det kan vara lätt att bara skumma igenom och tycka att det låter jättettroligt. Här kommer först en varning från RIKTIGA Nordea följt av fejkmailet. Från RIKTIGA Nordea: "Falsk e-post i omlopp Ett falskt e-postmeddelande i Nordeas namn har skickats ut till personer i Sverige. Mottagarna av brevet uppmanas att uppge uppgifter som personlig kod och engångskoder. Detta meddelande är inte från Nordea. Vi uppmanar personerna som har fått e-postmeddelandet att ta bort det från datorn. Om man har klickat på länken i e-postmeddelandet, bör man uppdatera och köra sitt virusprogram. Har du lämnat uppgifter om personnummer, personlig kod och engångskod, ska du kontakta bankens Kundcenter, telefon 0771 ? 22 44 88 eller Internetsupport 020 - 42 15 16." Här är fejk-mailet (jag har raderat deras bifogade länk så att inte nån ska klicka av misstag): "God dag, bäste kund! För Nordea har sommar 2006 blivit en av de mest fulla med illegala operationer. Det blir allt oftare att den konfidentiella informationen om våra kunder intresserar svindlare. Det är rätt många som vänder sig till oss för att vi skyddar deras konto mot förlust av pengar. På grund av det förklarar Nordea nästa månad för månaden av fraudkamp. Fram till 1 September skall alla våra kunder aktivera den nya kontosäkerhetssystemet. Vi har genomfört ett stort arbete för att förbättra det. Systemet har blivit kontrollerat av ledande specialister inom e-betalningssytemen och alla oberoende expeterter har redan bekräftat dess fullvärdighet vad gäller fraudbekämpning. På grund av att dessa uppgifter kan användas av kriminella, piblicerar vi inte dem i öppna källor. Du har blivit slumpmässigt vald som deltagare i systemets avslutningsprov. För tillfället föreslår vi att Du klickar på länken xxxxxxxxxxxxxxxxx och genom en vanlig inloggning till Internet-banking aktiverar det nya säkerhetssytemet. För tillfället kan Du märka vissa förbiseenden medan Du arbetar. Vi vet att de finns, och ber Dig därför att inte ge oss någon tillägginformation om problem som har uppståt, vi skall lösa dem på egen hand. Vi skall uppmärksamma Dig att från och med september blir Du tvungen att använda det nya säkerhetssystemet i alla fall, annars kommer Dina konton bli blockerade tills Din fulla personliga identifikation är klar. Därför föreslår vi att Du så snart som möjligt börjar tillämpa de nya säkerhetsstandarderna. Med vänliga hälsningar, Nordea fraudkampavdelningen" Jag ville bara göra er, kära FL-medlemmar, uppmärksamma på detta. Kram Betty Boop

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-08-31 01:12:47:
    Hoppas att styckeindelningen funkar denna gång! Oj vilken lång TS det blev!

    Jag fick i dag ett skumt mail som såg ut att vara skickat från Nordea. Jag insåg direkt att det var fejk, men vet från tidigare erfarenheter här på FL att det finns godtrogna personer som kan gå på sånt. Det kan vara lätt att bara skumma igenom och tycka att det låter jättettroligt.

    Här kommer först en varning från RIKTIGA Nordea följt av fejkmailet.

    Från RIKTIGA Nordea:
    "Falsk e-post i omlopp Ett falskt e-postmeddelande i Nordeas namn har skickats ut till personer i Sverige. Mottagarna av brevet uppmanas att uppge uppgifter som personlig kod och engångskoder. Detta meddelande är inte från Nordea. Vi uppmanar personerna som har fått e-postmeddelandet att ta bort det från datorn. Om man har klickat på länken i e-postmeddelandet, bör man uppdatera och köra sitt virusprogram. Har du lämnat uppgifter om personnummer, personlig kod och engångskod, ska du kontakta bankens Kundcenter, telefon 0771 ? 22 44 88 eller Internetsupport 020 - 42 15 16."

    Här är fejk-mailet (jag har raderat deras bifogade länk så att inte nån ska klicka av misstag):

    "God dag, bäste kund! För Nordea har sommar 2006 blivit en av de mest fulla med illegala operationer. Det blir allt oftare att den konfidentiella informationen om våra kunder intresserar svindlare. Det är rätt många som vänder sig till oss för att vi skyddar deras konto mot förlust av pengar. På grund av det förklarar Nordea nästa månad för månaden av fraudkamp. Fram till 1 September skall alla våra kunder aktivera den nya kontosäkerhetssystemet. Vi har genomfört ett stort arbete för att förbättra det. Systemet har blivit kontrollerat av ledande specialister inom e-betalningssytemen och alla oberoende expeterter har redan bekräftat dess fullvärdighet vad gäller fraudbekämpning. På grund av att dessa uppgifter kan användas av kriminella, piblicerar vi inte dem i öppna källor. Du har blivit slumpmässigt vald som deltagare i systemets avslutningsprov. För tillfället föreslår vi att Du klickar på länken xxxxxxxxxxxxxxxxx och genom en vanlig inloggning till Internet-banking aktiverar det nya säkerhetssytemet. För tillfället kan Du märka vissa förbiseenden medan Du arbetar. Vi vet att de finns, och ber Dig därför att inte ge oss någon tillägginformation om problem som har uppståt, vi skall lösa dem på egen hand. Vi skall uppmärksamma Dig att från och med september blir Du tvungen att använda det nya säkerhetssystemet i alla fall, annars kommer Dina konton bli blockerade tills Din fulla personliga identifikation är klar. Därför föreslår vi att Du så snart som möjligt börjar tillämpa de nya säkerhetsstandarderna. Med vänliga hälsningar, Nordea fraudkampavdelningen" Jag ville bara göra er, kära FL-medlemmar, uppmärksamma på detta. Kram Betty Boop

  • Svar på tråden Varning för falska Nordea-mail!
  • jeannette

    jag har oxå nordea.

    men jag undra hur säkert är deras systemen

    det är alltid strull med virus tröja virus..
    konstiga mail

    har du tänk på det?

    väldig odta deta är inte första gång någon skickar en sånt m,ail där dem frågar efter password o personnummer o så...

    va är det för säkerhet

  • Ariella

    Men detta mailet har ju inget med Nordea att göra. Så det går ju inte att säga att deras system inte är säkert p g a att någon skickar ut sådana här mail.

    Sedan tror jag ju att de flesta genomskådade detta mail ganska snabbt med tanke på vilken dålig svenska det var skrivet på, jag skrattade rätt högt när jag läste om Nordeas "fraudkampavdelning".

  • Benganfans

    Jag har inte nordea men fick mejl därifrån ändå.... tur att man aldrig gör sådant som står i mejlen...

Svar på tråden Varning för falska Nordea-mail!