Tingsgården är helt klart den mysigaste. Dessutom har de god mat och en urmysig atmosfär, titta på www.tingsgarden.se.
Annars så är det nog Nybron eller Grappa som gäller.
Alla tre håller normal prisnivå = varmrätt för runt 150-250 kr i runda slängar.
Papas Tapas är en mysig tapasrestaurang som också är värd att besöka. Det finns tapastallrikar i "alla" prisklasser. www.papastapas.se
Vardagsmat... beror ju lite på vad ni gillar men vi har en bra thaikrog på Rademachergatan - Wieng Thai, asiatisk snabbmat på Spicy Hot - www.spicyhot.se, smarrig sushi finns det mittemot McDonalds inne i stan.
Om ni ska vara här någon vardag och ska äta lunch så rekommenderar jag Köttskolan - på Smedjegatan 30-nånting skulle jag gissa. Det är en oansenlig liten skylt men jättegod lunch.
Sen har vi även Macbeth (en f.d. sunkig pizzeriga) som har en suveränt god lunchmeny med 12 olika alternativ varje dag.
Hmm... kommer inte på något mer så där på rak arm. Men säg vad för typ av mat ni gillar och om det är lunch eller middag vi pratar om så kan jag komma med fler förslag.