Bröd utan mjölk med bakpulver!?
Som ni förstår så har jag inte så mycket hemma, så som mjölk och jäst men känner ändå för att baka.
Är det någon som har något bra recept?
/Erica
Som ni förstår så har jag inte så mycket hemma, så som mjölk och jäst men känner ändå för att baka.
Är det någon som har något bra recept?
/Erica
baka scones.. det går att ta vatten istället för mjölk. (: men du kanske vill baka nåt o frysa in?
men blir scones lika bra med vatten? Mjölk eller filmjölk har jag bara sett i recept....
Jag har bakat bra scones med bara vatten. Snåla inte på fettet, bara... (Däremot kan man minska fettet i smeten om man bakar på fil eller mjölk.)
ja, dom blir mer krispiga med bara vatten tror jag. har bakat scones många gånger på det. o jag tycker det blir gott!
Om du ska baka bröd så brukar jag göra på följande sätt... Fast det kräver jäst....
Koka gröt på ca 5 dl vatten och 3 dl av valfritt tex. havregryn, solrosfrön, vetekli etc.
Ta salt, jäst (2pkt) och 5 dl vatten till. Bland ihop alltihopa och häll i lagom mycket vetemjöl (kan ersättas delvis med lite grahamsmjöl eller dyl).
Låt jäsa i 30 min. Knåda och baka ut till brödkakor. Låt jäsa i 30 min till. Grädda ca 10-15 min i 225 grader.
Men som sagt... det kräver ju jäst...
scones måste man äta på engång va? Går inte att spara? Inte ens några timmar? Hade ingen aning att man kunde baka dem med vatten ist för mjölk!
Solano: det går! Man måste inte äta dom på en gång, men dom är ju godast då. jag brukar spara dom i kanske ett dygn, oså värmer jag dom i micron isf.
Då blir det no scones då eftersom det inte verkar finnasngt anat som jag kan baka med det jag har hemma!
tack så mkt!
nog ska det stå där uppe, men det kanske ni förstod