Ung=med dum?
Jag förstår inte riktigt hur man hela tiden öppet kan klanka ner på unga mammor, om och om igen får man läsa hur synd det är om barnet och vilken dålig uppväxt denne kommer att få.
Inte kommer pengarna att räcka till, för unga människor lever allesammans på socialbidrag.
Varför ska vi som är unga behöva bevisa så mycket mer än de som blivit lite äldre att vi klarar av precis lika bra att ta hand om våra barn?
Varför ska vi få dessa blickar, som verkligen säger allt om hur vissa lite äldre människor tänker om oss, kastade på oss?
Varför är det så att om man går in i en tråd som skrivits av en yngre mamma, där hon ber om hjälp med ett problem (dåligt med sömn, kolik osv) så står det väldigt ofta att "det skulle du tänkt på innan du skaffade barn, medan en exakt likadan tråd skriven av en äldre mamma överöses med tips och idéer på hur problemet kan lösas?
Varför blir vi aldrig tagna på allvar och väldigt ofta dissade i trådar..
Har en mamma på 28 med ett barn större erfarenhet av en graviditet än en som är 18, 19 eller 20?
Har hon större erfarenhet av ett spädbarn?
Tycker det är kränkande och mycket sårande..
Varför är det så här? Eller det kanske bara är jag som rätt ofta känner på det här viset?