vart går gränsen då blodtrycket räknas som högt?
*nyfiken bara*
*nyfiken bara*
under trycker ska inte vara över 85. Över trycker är jag inte heeeelt säker på.
Jag har högt 140/92. Men övertrycket ändrar ju sig även med åldern. man räknar 100+ din ålder. Sen plus tio är ingen fara.
Hej! Jag är sjukskriven för högt blodtryck och som högst har jag haft 170/110 och har man högre än så så läggs man in på sjukhus.Det var när mitt undertryck började ligga över 90 som jag fick börja gå på täta kontroller, strax därefter skenade det iväg till det jag skrev ovan och då blev jag sjukskriven på en gång. Nu har det tack och lov gått ner till normalt igen men det är vila som gäller.
Sandrito:
Fanns det ingen medicin du kunde äta för att få ner
blodtrycket?
Jag har oxo högt blodtryck efter min graviditet, men jag äter medicin för det,och håller det i "schack".
Källa: Kärlsjukdomar- prevention och behandling.
Riktlinjer.
Normalt-högt bltr: 130-139/ 85-89
Mild hypertoni: 140-159/ 90-99.
Sedan beror det också på vad som är normalt för dig.
Jess69: Nej de sa enbart att jag skulle vila. Hade jag blivit inlagd hade de nog medicinerat men det verkar som om de gör det i sista hand. I och med att mitt tryck nu gått ner med hjälp av vila så behövdes aldrig medicinering.
Skönt att det ordnat sig!
Jag blev inlagd med 165/97 (och visade +3 i protein. Hade som värst 190/130 och fick då medicin snabbt som attan....
Sandrito:
Vad skönt att det har gått ner...tycker det är jättejobbigt
att äta medicin för att hålla trycket nere...blir nojig
ibland att jag glömt ta tabletten...
Får jag fråga hur länge du varit sjukskriven?
Det alternativet blev jag aldrig ens erbjuden...
Inte för att jag VILL (inte du heller antar jag )
men funkar det med vila hade jag ju hellre provat
det...nu känns det som om jag äter medicin fast jag
kanske inte behöver?!?
(var ju ganska stressad och uppe i varv efter förlossningen,
så jag trodde jag hade högt bt pg a det..men nu vet jag
ju inte eftersom jag äter medicin?)