Gällande för tik:
Uppfödaren har rätt att ha hunden under två veckor vid löp (för parning) och vid valpning 3 veckor innan beräknad förlossning och 10 veckor efter.
Antalet kullar är högst två, men det måste överleva minst en valp i varje kull, annars räknas det inte. Och detta får ske endast till tiken är 5 år.
Gällande för hane:
Uppfödaren har rätt att ha hunden under parning i upp till 4 dagar. Man förhandlar om antalet parningar, och även högsta ålder för parning.
I båda fallen betalar uppfödaren för de kostnader som blir i samband med uppfödningen, men inget annat.
De flesta kräver även att hunden ska ställas ut, antingen av dem själva eller av fodervärden. Så det blir oftast en hel del springande på utställningar.. (Detta skrivs in i avtalet, och man kan därför inte vägra det.)
Jag har inte haft några bra erfarenheter av att vara fodervärd, det var ansträngande att åka på utställning i stort sett varje helg, och uppfödaren såg ju mest till sitt eget bästa, inte så mycket till hundens eller vårt. Jag har iofs inte upplevt hur det är att ta kullar på hunden, då det visade sig att vår hund hade en ärftlig sjukdom och alltså inte fick avlas på. Då ville uppfödaren ha 3000 kr för att vi skulle få ta över hunden, annars skulle hon ta tillbaka henne! Till slut, efter mycket förhandlande stod vi för operationen (som kostade 3500 kr), och hon skrev sedan över hunden på oss.
*pust*
Självklart finns det trevliga, omtänksamma uppfödare som inte är så här, men tänk på att det även finns fler av den här sorten (och även värre!)..
Och tänkt på att det blir en hel del kostnader ändå, så ibland kanske det ändå är bättre att lägga ut en summa och äga hunden direkt..
Lycka till!