Agraffer (hudstaples) efter operation - någon som vet hur det känns att avlägsna dessa?
Jag har en himla massa agraffer (hudstaples) på magen efter en steloperation via buken. Dessa skall tas bort på måndag, och jag undrar lite över det. De är ju så kraftiga och stora, och det känns som att det inte är särskilt kul att ta bort dessa? Är det någon som har erfarenhet? jag är lite smånervös inför det faktiskt.
Berätta helst inte om det gör JÄTTEONT, men ni kan säga om det gör ont eller inte, men jag är nog för feg för att höra skräckhistorier om det nu finns sådana. Vill bara veta om det gör ont eller inte, och hur de tar bort dem.
Antar att man måste "knipsa" upp dem på något vis först?
Men på ett sätt kan jag känna att det vore konstigt om det gjorde extremt ont och var fastvuxet i huden - de borde de väl inte använda de alls om det är en ren plåga att få bort dem?
Inte vet jag, jag undrar om någon vet i alla fall