Har du "gjort slut" med din bästa vän nångång?
Jag(23år) och min bästa vän(21år) sedan 5 år tillbaka har bråkat mycket nu den senaste tiden. Det började med att jag berättade att jag är gravid och sen dess så känner jag mig nertryckt och påhoppad av henne. Hon gillar helt enkelt inte att jag "skaffar unge och kommer bli jävligt tråkig!" Nu de senaste har hon undrat om jag ska med till krogen. Herregud, jag är i v.36, va fan ska jag göra där?? (visst, vissa kanske känner för det, men inte jag).
Det blir lååångt om jag ska dra hela historien men för att göra den kort. För en vecka sen så gick hon för långt. Jag känner inte längre att jag vill ha något med henne att göra. Om hon inte har kunnat acceptera mig som gravid, då kommer hon antagligen inte ha större förståelse för mig när bebisen har kommit.
Hon tjötar redan om när vi ska festa första gången sen bebisen har kommit. Hon tror att jag vill gå ut samma helg som den lill* kommer!
Jag blir ändå osäker, är detta starka skäl nog för att "göra slut"? Jag har vart trött på våran relation länge nu..
Har du avslutat en vänskap nångång? Och isåfall varför?