• Titti och mini

    Mina bästa kompisar - stödstrumporna ;-)

    Trodde aldrig de skulle vara så bra, men det är såååååå skönt att ha på sig

    Synd bara att det är så dyra så man bara har råd med ett par, kommer bli rätt utslitet under tiden som är kvar

    Fler som har nya bästisar?

  • Svar på tråden Mina bästa kompisar - stödstrumporna ;-)
  • Mamba

    Jag har!!!!
    Köpte ett par kompressionsstrumpor för 600 kr opå Blume Sjukvård i Göteborg.
    Men de har jag haft så gott som varje dag sen i augusti och de går att tvätta både för hand och i maskin.
    En liten plutte repa på dem men det reparerade jag med nagellack...
    så mina har inte slitits så mycket..

    Dock de som är från Apoteket...de gick sönder på 3 veckor

  • Titti och mini

    Åhhhhh nej - säg inte så. Mina är från apoteket!!!

  • Mamba

    super dåliga var de jag hade från apoteket! Om det är vanliga nätstrumpor vill säga!
    De har ju en tjockare variant från apoteket också...
    men den har jag bara köpt inte använt

    de jag har är höga och går ända upp till låren!

  • Titti och mini

    Nä, mina är tjocka *andas ut*

  • Mamba

    ja de ska nog funka bra
    bara du tvättar dem regelbundet också! Så att de inte luktar illa efter ett tag
    Men sen är det ju även bra med tvätt för att de ska hålla sin "ihoptryckar känsla" (du förstår nog vad jag menar vi stödstrumpssystrar emellan)

  • Sopheia

    Jag har massor av par med Mabs stödstrumpor från apoteket, kostar 112 kr, är i bomull å nån sorts elastiskt material. Har använt dem i flera år på jobbet vissa av dem, står mycket på jobbet, och de är mina allra bästa vänner!!! De har hållt jättebra tycker jag, bättre än vanlig strumpor, rekommenderas!!!

  • BEBBEN04

    Hej hej!
    Vet inte om ni har testat dem, men Åhléns har åxå stödknästrumpor för 55kr, ser ut som vanliga knästrumpor, funkar super tycker jag!
    Och inte dyra!!!

    Trevlig Helg!

  • Hannajo

    Vad gör strumporna för nytta? Sjukgymnasten frågade om jag använder stödstrumpor, men när jag sa nej så sa hon inget mer om det.

  • LiJo

    Stödstrumpor är bäst!!! Jag använder dels ett par från Apoteket (den tjocka varianten), dels nylon knästödstrumpor som jag beställt på Gus Textil (www.gustextil.se).

    Jag har använt mina vid alla möjliga tillfällen, särskilt vid resor och då jag vet att jag kommer att stå och gå mycket. Helt underbart!

    Hannajo - stödstrumpor hjälper dig att inte bli så svullen i benen och de är jättebra mot åderbråck!

  • Mamba

    jag har mina mot åderbråck! Det exploderade av blåa korvar på benen i somras och jg fick panik.
    men det har faktiskt slutat upp nu sedan jag börjat gå runt i mina stödisar
    Bra mot svullnade och domnade vader också!

Svar på tråden Mina bästa kompisar - stödstrumporna ;-)