Tema på barnkalas?
...Till 7 årig pojke... förslag på tema, saker att göra...
...Till 7 årig pojke... förslag på tema, saker att göra...
Ni kanske kan ha ett hallowenkalas med spöklekar
det finns sidor på nätet om just lekar, sök på google så hittar du säkert en del
60-70 tal e ganska skoj
pirattema
filmtema
eller ha ett disco!
Bio tema........
Sätt upp affischer, gör biljetter, poppa popkorn som serveras i strutar, ställ barnen i kö.....
Hyr senaste filmen på tvn...mörkt i rummet och så vips....
Kolla in denna sidan. Jag tyckte att den var kanon när vi skulle ha fest och hon har ju lite tips inför barnkalas också:
hem.passagen.se/annaxx/
Den länken var ju toppen "Rasmus och mamma" !
Annat tips är att ha grillkalas utomhus, det ska vi har med vår 8-åring nu när han snart fyller år (om det blir bra väder).
Vi ska bjuda över 20 barn (de flesta från hans 1:an- och 2:anklasskamrater, de går integrerat). Därför kände vi att det var skönt att kunna vara utomhus, dessutom är ju vädret fortfarande härligt!
Vi ska ha lite femkamp/tipsrunda med lite uppgifter, grilla och ha skattjakt i skogen.
vi har 7 års kalas nästa vecka å det blir halloween, med svart spöktårta (typ prinsess tårta men med svart marsipan å med vitt tänder å ögon), bullar i halloween formar, döskalle klubborgodis, de som vill får klä ut sig, alla får halloween tatuering när de kommer (ett ark har ju flera tattoos så de kostar verkligen inte många kr), halloween servetter, muggar, taldrikar, dukar, pumpa ljus å dekorationer, inbjudningskorten har vi gjort snygga halloween kalas kort,
lekar skall vi ha skattjackt med halloween stämplar, spindelreys...
hade liknande 6 års kalas förra året å det var verkligen en höjdare ungarna på skolan har redan frågat om vi inte kan ha halloween igen