• Chicco

    Snygga stövlar till kjol...

    Hej, jag ska köpa ett par snygga stövlar att ha till kjol nu i höst/vinter. Kjolen är svart å är lite hårdare tuffare i materialet (köpt på Vero Moda ) och går ner till halva vaden. Då jag inte är någon stövel/kjol-fantast måste jag fråga.. :
    Om kjolen går ner till halva vaden.. vad ska man då ha för stövlar ? hur långa ska dom vara ? ska benen synas mellan stöveln och kjolen eller ska dom inte synas alls ?

  • Svar på tråden Snygga stövlar till kjol...
  • Dinturiel

    Skulle satsa på en lite högre stövel, enkel utan för mycket krams på. Gärna med lite klack. Ett par röda skulle vara snyggt, eller bruna. Tycker det ser dumt ut med ett par stövlar där det blir ett en liten glipa mellan skor och kjol/klänning. Så kan man hellre satsa på ett par pumps eller ankleboots och tjockare strumpbyxor istället.

Svar på tråden Snygga stövlar till kjol...