"tummarna på bordet, händerna..."
Hjälp!!
Sonen går och rabblar en ramsa/sång men han kan inte hela. Måste ha lärt sig den på dagis men han är ledig denna vecka så jag kan inte fråga där. Någon som känner igen den??
Hjälp!!
Sonen går och rabblar en ramsa/sång men han kan inte hela. Måste ha lärt sig den på dagis men han är ledig denna vecka så jag kan inte fråga där. Någon som känner igen den??
händerna i knät, varsågod och ät! kan det vara denna?
Tack! ska kolla med sonen imorgon bitti! Men det låter som det kan stämma!Hoppas så jag slipper grubbla!
Puffar, ifall någon har ett annat förslag..
Maten på bordet, händerna i knät. Varsågod och ät! kanske
här på dagis kör de en variatn. man bestämmer sig för en kroppsdel, ex öronen.
händerna på öronen och ingenting i knät varsegod och ät.
Vi körde med "Frukten på bordet, händerna i knät, varsågod och ät" när jag gick på lekis... Funkar väl med massa olika prylar som ska vara någonstans... ;)
"Stjärten på stolen,å händerna i knäet,maten på bordet å varsågod å ät!"
maten på bordet händerna i knäät har jag hört..
Tack för hjälpen!
Har nu kommit frm till Eriks variant är;
Tummarna på bordet, händerna i knät, varsågod och ät!
Han upprepar dessa fraser all caken tid!!! Lite trött på den ramsan och hoppas innerligt att de snart byter på dagis!
Är det inte väldigt svårt att ha tummarna på bordet samtidigt som man har händerna i knät?
JM S Du har rätt, ologiskt... Men det är ju många ramsor och sånger som är. Tur att det är dagis imorgon igen så jag kan fråga hur det ska vara... Återkommer
hur gick det nu blev jag nyfiken
Det var ;
tummarna på bordet
händerna i knät
var så god och ät.
ologiskt, kanske men Erik gillar ramsan