Bebisar som vaknar en gång i timmen?
Det verkar vara ganska vanligt med bebisar (över fyra månader) som vaknar en gång i timmen eller ännu oftare. I alla fall beskriver föräldrarna det så. Men jag undrar: Vaknar de verkligen exakt så ofta, eller är det att man upplever det som så ofta, för att sömnen blir så sönderhackad?
Om bebisen aldrig sover mer än en timme i sträck, är det inte något fel då? Typ allergi, förkylning, magont eller liknande?
Ni som haft bebisar som vaknat så ofta: Visade det sig senare att det berodde på något, eller hade det liksom bara blivit en vana?
Min plutt (sex månader) vaknar bara ofta när han är förkyld eller när det har varit en dag som avviker mycket från våra vanliga vardagar.
Hur reagerar BVC när man berättar att bebisen vaknar så ofta? Ser de det som ett sjukdomstecken eller är det helt normalt?