• virran28

    Plexus skada

    Hej, finns det någon cars barn fått en plexus skada i samband med förlossningen? Hur har det gått, hur lång tid tog det innan det började bli bra? Kommer barnet bli helt återställt, osv? Har en flicka som fick en plexus skada på höger arm, efter en hemsk förlossning, skulle vara kul att komma i kontakt med andra med samma skada.

  • Svar på tråden Plexus skada
  • Amei

    Hej! Jag har en son med plexusskada på vänster arm pga en svår förlossning. Han fick även syrebristskador, men läkarna säger i dag att han utvecklas normalt och att han antagligen inte kommer få någon utvecklingsförsening på grund av syrebristskadorna. Däremot så tränar vi min sons rörlighet i armen 2 gånger om dagen. Samt att vi går på badgrupp med sjukgymnast en gång i veckan för att träna upp den försvagade musklerna i arm, axel och skuldra. När Noel föddes så kunde han inte röra armen på två månader, men handen och fingrarna började han röra efter 2-3 veckor. Genombrottet kom när han var 2 månader och han lyfte armen från filten han låg på. Efter hård träning och med bra uppföljning och insatser från barnmottagningen och rehab så är Noel så pass bra i sin arm i dag så att det är svårt för utomstående att upptäcka att han har svårigheter med vänsterarmen. Men han kommer behöva träna armen dagligen, antagligen hela livet och vissa rörelser kommer han antagligen inte komma att klara av eftersom inte alla nerver har vuxit till baka. Det är framförallt utåtvridningen som han inte klarar i dag samt hålla ut handen med handflatan upp. Detta känns idag som en petitess om man ser tillbaka på hur illa det var när han föddes och hur nära det var att inte Noel hade klarat sig.

  • BlueEyedDevil

    Hej! Har en dotter på 1år som fick en plexusskada vid förlossningen. När hon kom kunde hon inte röra armen alls.Men dagen efter började hon röra på fingrarna.Sedan dess har det kommit mer och mer. Nu är det bara vissa smårörelser som vi måste träna upp,men annars är hon som vanligt.

Svar på tråden Plexus skada