Bo i Märsta/Sigtuna?
Vi kollar lite på lägenheter där men vi vet inte alls vilka områden som är bra/mindre bra. Vilka områden som har bra barnomsorg osv. Någon som vill hjälpa oss att hitta ett bra bostadsområde?
Vi kollar lite på lägenheter där men vi vet inte alls vilka områden som är bra/mindre bra. Vilka områden som har bra barnomsorg osv. Någon som vill hjälpa oss att hitta ett bra bostadsområde?
Sigtuna är bra. Märsta är väl inte lika roligt. Finns bra barnomsorg men räkna med lång kö. Tvärfullt överallt (iaf i Sigtuna).
Känner inte till de olika områdena i märsta speciellt bra. Men det är ju relativt nära arlanda med allt vad det innebär..
Vad innebär det då? Det är ju närheten till just arlanda vi är ute efter
Norrbacka är väl rätt okej. Jag vet inte hur det ser ut på dagis osv. men kan ta reda på om du vill.
Inte valsta i alla fall. Inte tingvalla heller...
Norrbacka är nog bra som barnfamilj.
flygplan bullrar...
Har själv bott på många olika ställen i Märsta.. *s*
De flesta har "sin charm" fast nära Valsta och större delen av främre Tingvalla kan vara lite "sämre" dock..
Men Norrbacka är fint!!
Vi bor i Rosersberg, och trivs jättebra. Det ligger lite en stn innan märsta. Det finns inte så många lägenheter, men några finns och ni kanske kollar efter lite allt möjligt? Ett jättelugnt område.
I märsta, bortom valsta ligger steninge som är ett rätt ok område. Jag har bott i tingvalla och trivdes helt ok, det som är mest avgörande är ju ändå hur grannarna är och det är omöjligt att säga innan man flyttat dit.
Jo flygplansbuller får vi väl räkna lite med.
Rosersberg funkar oxå. Vi vill bara "dit bort".
Kul att Norrbacka verkar ok. Det låter bra när man läser om det på sigtunahems hemsida iaf. Valsta har vi oxå fått erbjudande om att kolla men då struntar vi nog i det. Hört från flera håll nu att det inte är ett så bra område.