Tagit hål i öronen, hur sover man?
Hih, 30 år och tog hål i öronen för första gången idag.
Hmm, undrar över det här nu. Får man sova på öronen? För man får ju absolut inte pilla på dom.. Sova på sidan då menar jag. ![]()
Hih, 30 år och tog hål i öronen för första gången idag.
Hmm, undrar över det här nu. Får man sova på öronen? För man får ju absolut inte pilla på dom.. Sova på sidan då menar jag. ![]()
Uhm, jag kommer faktiskt inte ihåg. Men jag tror nog att jag sov på dem! Jag menar, man kan ju inte hejda sig att rulla i sängen när man sover? ![]()
Ja, det får man. Byt örngott innan du lägger dej bara...
Jadå, se till så örngottet är rent, och håret också om du har långt hår
Va noga med att tvätta öronen mor´gon och kväll till det har läkt!!
Sova gick bra!
Alltså jag har så himla mycket hår, långt, tjockt och lockigt, att tvätta håret varje dag funkar inte för mig för då kommer jag bara ha ris kvar på huvudet sen.
Hur ska man tvätta öronen annars när man inte får ta på dom? Känns lite svårt att slänga på vatten och tvål liksom. ![]()
Vatten och tvål på bummul el något annat mjukt badda lite där du kommer åt! Annars kan man annvända alsolsprit.
du ska ju snurra på örhängerna och tvätta dem med tvål o vatten annars fastnar de i öronen innan de är läkta helt. och då gör det verkligen ont att vrida på dem,..
du ska inte pilla med smutsiga fingrar, men tvättade går bra.
Precis, inte pilla för mycket, låt det läka ifred. Och alsolsprit torkar ut, använd inte det heller. Vatten räcker långt, eventuellt uppkokat med något kryddmått salt.
(en fråga förresten - gjorde du hålen hos en piercer (med kanyl) eller på någon vanlig salong (med pistol)?)
Med pistol.. vadå då?
va?! visst jag tog hål för 14år sen.
har du ändrat på "reglerna" men de spelar ju ingen roll. mina är ju läkta fint och bra! har 5 hål.
tilloch med piercing i navlen,! den fick man med snurra på !!! konstigt att de är ändrat nu.
varför??
Pistoltagna hål läker sämre än kanyltagna, eftersom pistolen krossar vävnad där kanylen skär ett snitt. Men är det i örsnibbarna bör det ju läka fint ändå
va? ok jaha hehe
jag vred på mina för de gjorde så ont när jaginte gjort de på nån dag, men man skulle göra det då.
men ja de kanske läker fortare. hoppas bara de inte fastnar.
men de ska de la inte om hon sagt så.
tror inte det "skadar" att ta med händerna och tvätta försiktigt..
haha ne jag hoppas inte du gör så!!
jaa lycka till, hehe