Sammsova med bebis i säng med tempurmadrass
Funkar det, kan man det eller är det farligt?
Funkar det, kan man det eller är det farligt?
Jag har det och det är ju bättre än en vanlig madrass eftersom det aldrig blir sån lutning, utan man sjunker ner där man ligger själv. Men plasta in sängen med skydd för det är inte så kul att förstöra en tempurmadrass med sur mjölk och kiss och bajs!
men är det inte farligt för bebisen att "sjunka" ner i madrassen?
Jag vet inte hur en sån madrass beter sig alls faktiskt.
För säker samsovning så är det ju vikigt att det inte är för mycket kuddar,täcken och inte för varmt för barnet.
Att det inte finns mellanrum som barnet kan fastna i
Att föräldrarna inte röker
Att barnet sover på rygg
jag vet att man inte ska samsova i vattensäng eller ex bäddsoffor
Jag tänker också på detta med att barnet sjunker ned och inte skulle klara att vänta sig rätt igen( det är risken med vattensäng tex)
madrassen formar sig efter kroppen , den är mjuk och är ganska tjock, men jag vet inte om bebisen kan vända sig själv, jag använder en annan madrass annars
TS; jag drömmer om en sån madrass till mig själv, men har aldrig funderat på detta med samsovning i en sån.
En bebis väger ju inte såå mycket, så den sjunker nog inte ned så mycket. Bästa är väl att testa & se.
Så har jag inte tänkt, men det är ju rätt ju mer man väger ju mer "sjunker" man ner i madrassen
Jag har gjort det med mina tre barn. Alla har älskat mammas säng!
Har inte märkt av någon skillnad/svårighet för barnen att vända sej.