• Rockis

    Lättdryck?

    Är det nån som vet hur hälsosamma de där lättdryckerna, typ BOB, Kiviks etc är? Är det verkligen mindre socker i dem? Försöker att inte dricka för mkt sött o kom på att de kanske inte är bättre än saft iaf.

  • Svar på tråden Lättdryck?
  • poecia

    Det är nog mindre socker i dem, men det är aspartam (sötningsmedel) i dem, villket min BM avrådit mig från. Tycker att man bara ska dricka det i måttliga mängder.
    Men det är bara vad min BM sagt, det är så olika från BM till BM.

  • My precious

    Fun light är den enda saften som jag fått lära mig som är absolut sockerfri. Det är enligt uppgifter från min dietist som jag gått hos eftersom jag har diabetes. Sen så skall väl allt drickas med måtta men aspartam-varningen är inget jag har fått hos specmödravården iaf. Så den kan jag inte stå för :=)

  • annsofi123

    jag tror inte det är aspartam i lättdryckerna, bara mindre socker! det är bättre än vanlig saft o bättre än funlight eftersom där e aspartam i !

Svar på tråden Lättdryck?