Kan man tejpa sitt spädbarns utstående öron?
Vill veta hur andra ser på denna sak.
Jag har en fyramånaders son vars ena öra är mer utstående än det andra. Jag tycker självklart som alla andra mammor att mitt barn är sötast i världen, men jag ser ju att det ena örat sticker ut och jag är rädd för att han någon gång i framtiden kan bli mobbad för att han har ett utstående öra.
Till saken hör att när jag ammar så viker sig alltid örat åt fel håll (försöker rätta till sa att det ligger rätt) och när han sover på natten och vänder huvudet åt höger så viker sig örat även då ofta fel.
Jag hade aldrig tänkt tanken på att man kan tejpa öron innan en i föräldragruppen sa att hennes mamma hade tejpat hennes öron på natten när hon var liten pga att de stod ut. Hon sa att hon var väldigt glad för detta.
Så vad säger ni, ska jag låta örat vara eller kan jag tejpa örat på natten utan att bli anklagat för misshandel?