• Lilja07

    Är det "farligt" att få bältros när man är gravid?

    Det går vattkoppor på dotterns fsk, en mamma sa att det kan vara farligt för fostret om jag får bältros. ( är det det man kan få? ) Jag hade vattkoppor när jag var liten.. 
    Ngn som vet?


    KÅRV - om du bryr dig om ditt FL! www.familjeliv.se/Forum-5-163/m12310375.html
  • Svar på tråden Är det "farligt" att få bältros när man är gravid?
  • ejja

    det är inte speciellt bra. sök på nätet så får du se.

  • Maggis Nervis

    Det är väl ändå röda hund som är farligt för barnet???

    Jag har inte haft vattenkoppor när jag var liten och det går hos oss också nu...

    Har ett svagt minne av att man kan få bältros trots vattenkoppor, men är inte säker...

    Det enda jag är rätt så säker på är att får man det som vuxen så blir man mycket sjukare än när man får som barn!!!

  • pissypopi
    Filippa K skrev 2006-12-20 20:20:53 följande:
    Det går vattkoppor på dotterns fsk, en mamma sa att det kan vara farligt för fostret om jag får bältros. ( är det det man kan få? ) Jag hade vattkoppor när jag var liten..  Ngn som vet? KÅRV - om du bryr dig om ditt FL! www.familjeliv.se/Forum-5-163/m12310375.html
    Bältros har INGENTING med andra personers vattkoppor att göra. Så det är ingen risk att du får bältros av vattkopporna på din dotters fsk.
    Sen så om man får bältros under graviditeten så gör det att bebisen blir immun mot vattkoppor under sina första levnadsveckor.
    *~~*~~*~~*~~*~~*~~*
  • pissypopi

    Om modern drabbas av herpes zoster under graviditet innebär detta ej risk för att fostret infekteras.


    Om modern drabbas av herpes zoster i samband med partus innebär detta ingen risk för att barnet ska infekteras. Risk föreligger enbart för gravt prematura barn (< vecka 30) som kan ha sämre eller inget skydd då antikroppar inte förts över via modern.
    http://www.medscinet.se/infpreg/specinfo/main.asp?topic=32


    *~~*~~*~~*~~*~~*~~*
  • Amatea
    Maggis Nervis skrev 2006-12-20 20:26:20 följande:
    Det är väl ändå röda hund som är farligt för barnet???Jag har inte haft vattenkoppor när jag var liten och det går hos oss också nu... Har ett svagt minne av att man kan få bältros trots vattenkoppor, men är inte säker...Det enda jag är rätt så säker på är att får man det som vuxen så blir man mycket sjukare än när man får som barn!!!
    Vattkoppor när man är gravid ska man indvika:

    Om du är gravid och inte har haft vattkoppor, ska du kontakta din MVC-mottagning om du smittats.


    Vattkoppor strax före och vid förlossningen kan ge det nyfödda barnet en mycket svår sjukdom. Det finns läkemedel som hejdar virusets möjligheter att sprida sig i kroppen och som kan ges till gravida som smittas.( http://www.vardguiden.se/Article.asp?ArticleID=3256 )

    Om du inte haft vattkoppor kan du ta ett blodprov på bvc som visar om du kanske haft det trots allt; många har haft det utan att ha vetat om det.

  • LCroft

    Frågade en kompis som är barnmorska som jag känner när jag var gravid och min kompis barn hade vattkoppor. Hon sa att fostret inte tar någon skada av vattkoppor. Däremot kan man själv få bältros, även om man haft vattenkoppor, och då kan man bli ganska så sjuk. Men farligt för fostret är det inte!

  • Maggis Nervis

    Amatea>> Mamma kollade mitt sånt där sjukdomskort när jag skulle ha barn förra gången och ingen av pricksjukdomarna fanns med... Upp till det så biter inte "rödahund" sprutan på mig heller *suck*

    Och jag menar, hur undeviker man vattenkoppor?? Det är ju inte så att man jagar upp dom direkt Det är ju den tiden på förskolorna nu....

  • LCroft

    Hahaha.. läste igenom mitt inlägg, jösses så virrigt det blev. Har en förkyld liten fröken i knä som inte vill sova och att koncentrera sig på att skriva rätt och hålla hennes händer från tangentbordet var tydligen mer än jag klarade av

  • pissypopi
    LCroft skrev 2006-12-20 20:41:05 följande:
    Frågade en kompis som är barnmorska som jag känner när jag var gravid och min kompis barn hade vattkoppor. Hon sa att fostret inte tar någon skada av vattkoppor. Däremot kan man själv få bältros, även om man haft vattenkoppor, och då kan man bli ganska så sjuk. Men farligt för fostret är det inte!
    Jag läser till sjuksköterska.. och på föreläsningen om vattkoppor/bältros, samt i alla litteratur sägs det att Vattkoppor smittar inte till Bältros. Det har ingenting med andras vattkoppsvirus att göra
    *~~*~~*~~*~~*~~*~~*
  • LCroft

    Ja, jag vet inte, det var bara som min kompis sa och jag har hört det förut med. Men jag är enbart läkarsekreterare och har inte den utbildning och kunskap i ämnet för att säga emot

Svar på tråden Är det "farligt" att få bältros när man är gravid?