• Astra

    Undanbe sig doppresenter, HUR?!

    Det börjar dra ihop sig för dop...Jag undrar om ni har ngt förslag på hur man undanber sig doppresenter på ett fint sätt. Jag vill inte ha klassiska presenter men gärna böcker eller ngn pedagogisk leksak. Hur får man till det på ett fint sätt?

    Ös in med förslag nu så jag kan börja tillverka inbjudningskorten!

  • Svar på tråden Undanbe sig doppresenter, HUR?!
  • Heranell

    Jag tycker nog att man kan vara ganska tydlig! Eftersom de flesta köper present är de kanske tacksamma istället. Då behöver de inte oroa sig för att komma med samma tennram som nån annan.

    Vi önskade också böcker, lära-gå-vagn etc till Alice. Och fick som tur var inga traditionella doppresenter förutom ett guldhalsband med en ängel, men det är ju gulligt och användbart.

    Skriv på inbjudan några rader i trevlig ton om vad ni önskar. Det kan väl aldrig vara fel, eller?

    Sen tycker iofs jag det verkar som att de flesta frågar en vad man tycker att de ska köpa, bra tillfälle att tacka nej till tennramar och tennbägare!

Svar på tråden Undanbe sig doppresenter, HUR?!