Hjälp!!! Mat som är snäll mot magen!!!
Blir Tokig snart!!! Kommer inte på någon maträtt som är snäll mot magen. ville testa kokt köttfärssås men där satte sig sambon på tvären! och så åt vi fisk igår!
Har ni något tips?
Blir Tokig snart!!! Kommer inte på någon maträtt som är snäll mot magen. ville testa kokt köttfärssås men där satte sig sambon på tvären! och så åt vi fisk igår!
Har ni något tips?
riktigt snällt mot magen: kokt ris, kokt fisk, vitt bröd. väldigt bra "starter" efter t ex magsjuka.
osnällt: fiberrikt bröd, mjölkprodukter, vissa grönsaker.
det skulle dock hjälpa lite om man får veta anledningen till att ni vill äta snällmat. magsjuka, magkatarr? det finns ju fler saker men lite svårt att råda.
milimina: Magkatarr, tyvärr
allt det där visste jag efter o ha kollat runt på nätet men jag kommer ändå inte på ett dugg att äta.. *TOKIG*
undvik kryddig mat, stekt mat, rökt mat, salt mat, fet mat.
Ät regelbundet och drick mycket vatten.
Inget godis, eller småätande som bara säger till magen att producera mer magsyra.
Novalucol eller annat syradämpande kan kännas skönt.
linfrön är bra mot magkatarr. (1 msk i ett glas vatten, låt stå över natten till en slemmig gegga, drick upp)
Pölsa och potatis.
Kokt kött, ex kalops.
ris och kyckling
fisk
pölsa? uh kan man verkligen äta sånt
Kalops vet jag inte ens hur man gör... och kyckling har jag inga bra recept på o jag vet ALDRIG när det är klart...
Usch jag är hopplös
aha, ja men då håller jag med korpan
kanske nån form av korvgryta/korvsoppa? eller vilken som helst typ av soppa, där kokar man ju bara allt. potatis borde funka, tillbehör var dock knivigare om ni inte vill äta fisk idag igen då
Har iof infryst kyckling och majssoppa i frysen... innehåller cremé fraiche me smak av tomat och örter, den är väl inte så stark om jag inte minns helt fel!?
köp en grillad kyckling och rensa den, koka ris.
En burk creme fräsch med en gnutta krydda i blir en god kall sås till. Enkelt, snällt mot magen.
nej det låter perfekt det
mjölkprodukterna var mest pga magsjuka. man ska visserligen vara lite försiktig även med magkatarr men man måste inte undvika dem.
När jag har aktiv nmagkatarr sas, är nästan det enda jag kan äta müsli med fil och massa kanel.
Kanel är kanoners.
kom på att det är både lök och vitlök i soppan jag har i frysen... tror ni det gör nått ?
Känns som att man inte får äta någonting längre...