"Diskriminering" av dyslektiker?
Detta känns som att det har att göra med jämställdhet, bland dyslektiker och "vanliga" studerande. Kunde lika bra ha hamnat under "irriterande" för nu är jag verkligen det!!
Min sambo har under ett års tid studerat på en kurs för vuxna. Han har dyslexi, och har ett intyg som han fick i högstadiet, dvs för ca 10 år sen. Intyget har gällt hela kursen fram tills nu. Tack vare intyget har han fått tenta vissa prov muntligt, vilket underlättar mycket, eftersom han har svårt att formulera sig skriftligt.
Idag meddelar hans lärare/ansvariga för utbildningen att hans intyg inte kommer att gälla på lördag när han har sin slutexamen. För nu har hon jämfört med andra skolor och de godkänner inte så gamla intyg. Min sambo känner att han inte kommer att klara slutexamen, eftersom det skall skrivas en hel del.
och jag blir så ARG!! Det är omöjligt att få ett nytt intyg på två dagar. Varför kan inte ett intyg som hittills under utbildningen gällt gälla denna dag? Detta känns som diskriminering av min sambo. Man kan ju inte påstå att de hjälper honom att klara utbildningen.
Jag har inte hunnit kolla upp om det är sant att ett 10 år gammalt intyg inte gäller - men dyslexi är ju inget som man blir botad av, kan väl inte va meningen att man måste ha nytt intyg hela tiden? Det är ingen sjukdom som går att bota på det viset!!
Jag är så arg - och jag vet inte vad jag skall göra. Att tenta om slutexamen kostar 150 euro per tent (vi bor i Finland, ca 1500 kr) och det känns dyrt. Slutexamen innehåller flera tenter.
Vad tycker ni om detta?