Vad är de som är såå bra me o handla på Willys?
Vad är de man ska tänka på?
Vad ska man undvika o handla där?
Vad är de som är såå bra me o handla där?
Är de verkligen såå billigt som alla säger?
Vad är de man ska tänka på?
Vad ska man undvika o handla där?
Vad är de som är såå bra me o handla där?
Är de verkligen såå billigt som alla säger?
Jag handlar bara torrvaror på Willys, konserver, pasta, ris, mjöl och sådana saker. Brukar bunkra upp med de sakerna så jag är bara där ca varannan/var tredje månad. Deras kött och pålägg är av dålig kvalite tycker jag, lika så deras frukt och grönt.
det som är bra är väl att det är billigt, och dom har dom bra märkena till lägre priser, eldorados märke är ju rätt bra men inte willys..
Om det är så billigt som alla säger? Beror ju på. De har mycket egna varor som är billiga. Ska man ha märkesvaror så är ICA Maxi billigare här iaf.
tycker det är bra där, givitevis skiljer det sig från butik till butik och ja det blir mkt billigare för oss än att handla på tex ica.
Det är många gånger billigare än t ex konsum & ica,de har mycket i storpack "tummen upp"
Vet dock inget om blöjor & toapapper
För våran del lönar det sig att handla där ,vi är 2 vuxna & 2 ungdomar i övre tonåren (hungriga grabbar)
frukt och grönt samt pålägg köper jag verkligen inte på willys...hos oss är dem inte alls bra
blöjor ett paket libero för 95:- fick reklam från coop förra veckan där de hade libero på extrapris för 95:- max 2 per hushåll och på willys kan jag köpa hur många som helst
Vi handlar både på Willys och på Ica Maxi.
Här har dom bra grejer på Willys, fin frukt och bra kött så jag har inget negativt att säga om det. Det är ju dessutom mkt billigare än Maxi. PÅ maxi handlar vi för att få variation och för att sortimentet är större, det är trevligare att handla där, fast dyrare
Ja, jag sparar många hundra lappar genom att handla på Willys än att handla på Hemköp som vi har hemma. På Willys finns alla "vanliga" varor som man kan få tag på i Hemköp och deras egna som oftast är lite billigare.
Tycker det är onödigt att handla dyrt när man kan ha pengarna till nått annat roligt.
Det är nog lite från butik till butik. Vårt Willys har mycket bra frukt och grönt och oftare ovanliga grönsaker (majrovor, jordärtskockor, sötpotatis och t o m riktiga kravbananer (inte Chiquitas fuskisar)).
Jag kör dit nån gång i månaden och plockar på mig pasta och det som ser bra ut, köper dock inte kött där.
Det som stör mig är att de inte säljer ekomjölk och inte har lättcrèmefraiche i 5 dl burk men däremot bara chips i storpack-MÅSTE man vilja bli fet bara för att man har mindre pengar, eller?
Var handlar du kött o pålägg?
Bimsan
På våran Willys har dem lättcremfraiche i 5dl burk. Det är väl ofta så i affärer att sortimentet ser olika ut beroende på vad som går åt i dessa affärer.
vi handlar nestan aldrig där,och vi handlar aldrig kött där...fy, som det smakade illa två fläskfilet vi köpte for några år sedan.
Kött köper vi på citygross, men köttfärs kan vi köpa enstaka av på ica eller coop också.
frukt köper vi på coop forum.
Vi storhandlar nog oftast på coop forum, varvar med citygross..
Vad är det som är så hemskt med Willys kött???
Handlar iofs inte kött där men det är bara för att jag köper halal kött.
dom fläskfileerna smakade inte gott!!! och annat kött har varit segt...det var undantag att få bra kött där...vi brukade storhandla där när vi flyttade hit...
Köper allt på Willys. Vårt är jättefräscht och de har samma märken som alla andra affärer. Det som är bra är att de är billigare än andra, iallafall här.
Vi har 2 jättebra Willys i krokarna som har kanonfin fruktdisk med stort sortiment och bra kött... Jag handlar rubb och stubb där och kommer ruskigt billigt undan tycker jag.
Vi har också ett riktigt bra Willys, frukt och grönt är jättefräscht och köttet är ...hmm..ok. Pålägget är jättebra. Det har ju dock de flesta affärer så vi handlar på Willys för att det är så billigt.
Jag har turen att ha två Vivo, ett Konsum och två ICA på gångavstånd i princip.
Mellan dem kan jag hitta lika låga priser på det mesta, minst lika låga som Willys om man räknar de olika extrapriserna varje vecka.
Eftersom Willys ligger typ 20 minuter bort med bil och jag varken har fordon eller körkort är jag nästan aldrig där - men jag får ju reklambladen och kan jämföra priser.
Det som jag tycker är bra med mitt Willys är att de har Milko och Falbygdens mejeriförenings produkter i sitt sortiment. Jag tycker det är svårt att bojkotta Arla, även om man så vill annars.