fot o handavtryck med trolldeg
Hej!!!
Jag ska göra hand o fotavtryck av mina barns händer o fötter o hade tänkt mej att gjuta dessa avtryck i trolldeg, nu till min fråga: ska degen vara med lr utan olja?
Tacksam för svar!
Hej!!!
Jag ska göra hand o fotavtryck av mina barns händer o fötter o hade tänkt mej att gjuta dessa avtryck i trolldeg, nu till min fråga: ska degen vara med lr utan olja?
Tacksam för svar!
Med olja tror jag blir bäst, så den inte spricker så lätt vid torkning..
Hej!
här får du två recept
trolldegen kan man torka och måla men det kan man inte med play doh leran den kan man bara leka med och den är perfekt att göra hand och fotavtryck i som men sen fyller med gips.
TROLLDEG:
4 dl varmt vatten
4 dl salt
8 dl vetemjöl
- Blanda varmt vatten och salt. Tillsätt vetemjölet lite i taget. Blanda degen tills den är smidig.
- Grädda figurerna i 125° varm ugn. Stora figurer tio timmar; små figurer 4-5 timmar. Måla dem med vattenfärg och lacka ev.
PLAY DOH:
1 liter kokande vatten.
1 liter vetemjöl
4 dl salt
4 msk alun (finns på apoteket)
3 msk matolja
karamellfärg
- Rör ner alla ingredienser i det kokande vattnet. Knåda sedan ihop degen
jag brukar köra i matberedaren och sen knåda
- Förvara degen i plastpåsar.
lycka till
Tack för att ni tagit er tid o svarat, jag antar att jag var otydlig i formuleringen. Jag hade tänkt, precis som du, rödtopp, skrev att göra avtrycken i degen (för att sen fylla med gips) o det var där jag var osäker på om det spelade ngn roll om degen var med lr utan olja. Men ser nu att du tipsade om play doh lera till det, förstod jag dej rätt då? Men utan karamellfärg då va?
Vet du möjligtvis också, lr ngn annan, om det är möjligt med sådan lera att göra en "form" av barnens hela hand o fot? Det finns nämligen ngn sorts "massa" annars att köpa, som blandas o efter en kort tid stelnar, o innan den gör det ska man stoppa i barnets hela hand lr fot, (knuten hand) för att sedan fylla med gips, funderar på om denna deg du tipsade om skulle fungera liknande?
Tack för recepten också!
om du ska gjuta är det förstår utan karamellfärg (som däremot funkar fint att ha i gipset....grönt blir jätte sött)
...och utan olja, den behövs inte.