• crsmejl

    Svårt att lära sig arabiska?

    Hej
    är det någon som har försökt lära sig arabiska i vuxen ålder? Hur svårt var det för dig?

  • Svar på tråden Svårt att lära sig arabiska?
  • ennasuS

    jag är 26 och lär mig fortfarande:D
    men sitter inte i böcker och plugggar, utan pratar den arabiskan jag kan och ber nära occh kära om översättningar av ord och termer, antecknar det och repeterar när det behövs.. det går ju inte snabbt på detta viset hehe, men men

  • lallarebecca

    Jag har lärt mig arabiska i vuxen ålder. Jag tycker inte att det har varit så svårt, mycket lättare än jag hade trott från början. (talar marockansk dialekt). Dock har jag inte lärt mig skriva så bra än, var på gång, men fortsatte inte, det går säkert ganska snabbt att lära sig det också¨!

  • ommseif

    om man bara ligger i, kanske hittar nån arabiska kurs, så går det säkert jättebra att lära sig även arabiska i vuxenålder.
    Och då menar jag att lära sig skriva och sånt, prata är ju en annan sak... (om man känner många araber)

  • ommseif

    kanske ska skriva också att jag också lärt mig hyfsat bra arabiska,(prata) utan att gå nån skola/kurs, men skulle vilja gå nån kurs för att lära mig alfbetet också.

  • Nadia

    Nej det är inte speciellt svårt om man har viljan. Jag började med hemspråk på gymnasiet och där lärde jag mig bokstäverna. Det var inte svårt, men jag var rätt omotiverad och det stoppade mig. Än idag (15 år senare) kan jag bokstäverna men blandar ihop lite, men det är ju för att jag inte har fortsatt att öva.
    Tror det mesta går om man har viljan som sagt.

  • agdor

    Den här interaktiva språkkursen på cd-rom är svindyr, men svinbra! :)

    Jag har inte testat den arabiska versionen visserligen, men principen är samma för alla språk:

    62.119.138.156/default.asp&pagetype=detail&product=37801

  • Kurre räkmacka

    Att lära sig prata är nog inte omöjligt men skriva, det har jag gett upp. Fattade inget

Svar på tråden Svårt att lära sig arabiska?