• Sante

    Kan spindlarna bita?

    Vi har rätt många spindlar i vårt hus,kan vakna på morgonen med kliande röd märke,pratat med antisemix o ville har dom utrotat med dom påstår att spindlarna inte bits,dom har varit hemma hos oss o tittat efter vägglöss men hittade inga.
    Vad är det som biter oss på natten???

  • Svar på tråden Kan spindlarna bita?
  • getingmidja

    Ja, spindlarna lär det inte vara i alla fall.


    Om jag någon gång ser en leende joggare ska jag överväga saken
  • Rosenöga

    Har ni djur? Kattloppor eller hundloppor ger röda kliande märken. Det brukar då bli några märken på rad på ställen där huden är mjuk t ex insidan av låren. Man kan få dem av att ta bort en död råtta ur råttfällan, loppan känner att råttan är död och hoppar då över till ett varmare ställe, t ex en människohand. Om man stoppat fingrarna i ett fågelbo kan man räkna med röda kliande märken som liknar elaka myggbett.

    Oftast får man märkena på natten. De här djurlopporna kan inte föröka sig på människan så det dröjer inte länge förrän de försvinner av sig självt.

  • 201201232

    Husspindlar kan bita igenom skinnet.

  • Oriana

    DEt finns bara en spindel i Sverige som är så stark (och stor) att den kommer igenom människohud och det är träskspindeln. Och den hoppas jag att ni inte har hemma för då har den gått vilse..

    Det kan okså vara vägglöss, dom kan vara riktigt elaka.
    En vän till mig hade såna i sin lägenhet.

    Biologen

  • Oriana

    Sorry!
    läste uppenbarligen inte hela ditt inlägg innan jag skrev.

  • 201201232

    Spindelbett ger en liten blåsa i mitten som ett getingstick ungefär, i alla fall det bett jag har fått en gång.

  • Erasmus

    Har läst(i någon tidsskrift där en biolog fick samma fråga som TS rubrik)att större husspindlar, träskspindlar och korsspindlar kan bitas.

  • Oriana

    Ja dom kan bitas, men inte ta sig igenom huden!

    Är nyutbildad biolog
    och enligt våra lektorer finns det bara en som kan och det är träskspindeln (sorry kärrspindel heter den ju).

  • Erasmus

    OK Oriana. Undrar: Spelar det någon roll var på kroppen spindeln kan tänkas bita? Enligt den här artikeln som jag läste så förekom ju bett(som kändes och alltså penetrerade huden)från både husspindlar och korsspindlar. Kan kanske bero på vilken del av kroppen som bettet hamnar(tjock eller tunnare hud tänker jag här). Ska kolla om jag hittar artikeln eller författaren iaf.

  • Erasmus

    Att jag kommer ihåg denna artikel . Från "Forskning och Framsteg" 1-1992. Svenska spindlar bits - men bara lite. Av Bengt Gunnarsson - vivaldi.zool.gu.se/Ekologi/Ekologisk%20zoologi%20personal/personal/Bengt/bengt_gunnarsson.htm

  • Oriana

    Ja det är inte helt omöjligt...och alla har ju olika tjock hud också!
    Våra lektorer kan ju vara dåligt uppdaterade också!
    Man vet aldrig

  • 201201232

    Jag har själv blivit biten av en husspindel så jag vet faktiskt att det går och fick ett resultat som påminner om ett getingstick. Blev biten i armvecket där huden är ganska tunn och ont gjorde det.. ;) Den spindeln dog en plötslig död...

  • Oriana

    Cool, då har vi ett defenitivt svar då!
    Plötslig spindeldöd har man ju inte så ofta hört talas om

  • Snirkel

    Inte nog med att de bits, de små j**larna, de är giftiga allihopa också *hurrrv*. Men, som sagt, det är få arter i Sverige som klarar av att gnaga sig genom huden på människor. Enligt Svenska Naturskyddsföreningen:

    "Det finns bara en svensk art som har ett gift starkt nog att påverka oss, det är Tapetserarspindeln. Den spindeln är bara funnen på två platser i Sverige, bl a Kullaberg i Skåne. Tapetserarspindeln är en avlägsen släkting till fågelspindlarna och sticket känns ungefär som ett getingstick. De andra spindlarna som finns hos oss har inte tillräckligt kraftiga käkar för att bita igenom människohud. Ett bett från en korsspindel kan möjligtvis kännas om man har mycket tunn hud eller är ett litet barn."

  • Erasmus

    De fascinerar mig endast..får alltid svår ångest när hustrun skriker att jag måste komma och dräpa spindelstackarna.

Svar på tråden Kan spindlarna bita?