Intressant att jag just nu hittade den här tråden...
Var hos läkaren min min 2-åriga son i måndags för han har hostat så han spyr sen innan jul. Hon sa då att han kan ha barnastma eller förkylningsastma och så fick vi recept på en Nebunette, Pulmicort och Airomir. Nu ger vi honom 1 puff Pulmicort varje kväll men ska öka dosen och även ge Airomir vid hosta.
Vi blev lite skeptiska till att börja med det här för läkaren gjorde inte direkt någon undersökning utan grundade detta på hans långvariga hosta med kräkningar och att vi en gång varit in och ventilerat honom och även medicinerat med Ventolin hemma innan han var 1 år.
Men nu känns det lite bättre när jag ser att det är "så pass vanligt" att ha sådan astma och att ge den medicinen 
Tycker det är svårt att ge våran son medicinen med masken... han vill INTE andas i den (förutom om han själv får leka med den) men vi försöker göra det till en rolig grej och gör alltid något roligt efteråt som lite belöning. Hoppas på att det funkar bättre snart!
Kram Fia 